Potvrdila to včera přímo na místě výstavy ve Společenském centru komisařka Agentury Dobrý den z Pelhřimova Lenka Vratišovská, která si betlém zadokumentovala, změřila, spočítala v něm figurky.

Nejprve se však musela k akváriu prodrat přes davy návštěvníků. „Návštěvnost do neděle 26. prosince dosáhla počtu deseti tisíc lidí,“ upřesnil organizátor výstavy Jan Tydlitát a dodal, že poslední šanci prohlédnout si nejen podvodní betlém mají zájemci dnes, kdy celá výstava Betlémy z kraje Orlických hor končí.

Komisařka potvrdila, že betlém, jenž na podnět Jana Tydlitáta a rychnovských akvaristů vytvořili Jiřina a Aleš Sekovi ze Svitav, bude zapsán jako ustavující rekord do tuzemské databáze kuriozit a rekordů.

„Zadokumentovala jsem, že betlém se nachází v tisícilitrovém akváriu, stojí v něm čtyřicet tři figur, z toho Svatá rodina, osm zvířat a jeden vodník. Ten je zajímavý tím, že jeho fajfkou prochází vzduch pro rybičky, takže i ve vodě kouří,“ vypíchla komisařka z Pelhřimova další neobvyklý nápad. Vysvětlila, že komisaři agentury běžně vyrážejí do terénu právě o svátcích, kdy lidé přicházejí s různými nápady a rekordy.

Betlém se během výstavy jednou čistil, Jan Tydlitát vysvětlil, že keramické figurky jednu po druhé z akvária vyn〜dali a jemně vydrhli zubním kartáčkem.

Po skončení výstavy se postavičky vysuší a uloží v Rychnově pro případné další využití či umístění v muzeu, zůstávají v majetku městské společnosti Kultura.

Agentura Dobrý den z Pelhřimova zaznamenává rekordy a kuriozity v České republice a jednou za určité období (například za dva či tři roky) vydává Českou knihu rekordů.

(zen)