Dobrodruh a světoběžník Leoš Šimánek má toulavé boty. S manželkou a dvěma dětmi už procestoval téměř celý svět a na jejich výpravách jim šlo mnohdy i o život. Jednou je na Aljašce napadl grizzly, později jejich nafukovací čluny uvěznily ledovce, na Havaji se téměř utopili v obrovských vlnách, když nečekaně přišlo zemětřesení. Jejich posledním dobrodružstvím bylo putování po Austrálii, kam se cestovatel vrátil po třiceti pěti letech. Nahlédnout do daleké Austrálie budou moci i návštěvníci jeho diashow, která se uskuteční 28. a 29. listopadu od 15 a 19 hodin v rychnovském Společenském centru.

Rodina Šimánkova urazila za tři měsíce téměř třicet tisíc kilometrů. „Vyrazili jsme ze Sydney, objížděli jsme celý kontinent, dostali jsme se k Ayers Rock – Uluru, pak jsme pokračovali dál na východní pobřeží k Velkému bariérovému útesu a zase zpátky do Sydney,“ vzpomíná Šimánek.

Kdy jste do Austrálie přiletěli?
V červnu 2009. Chtěli jsme si pronajmout kombíka, jenže se nám do něho všechno nevešlo. Měli jsme totiž horolezeckou i potápěčskou výstroj, každý měl několik párů obuvi… Tak jsme si půjčili obytný vůz. Měl tu výhodu, že když nebylo zrovna ideální počasí a nám se nechtěly rozdělávat stany, přespali jsme v něm. Byl to náš styčný bod, který jsme vždycky odstavili a vyrazili jsme na túry, do kaňonů, k vodopádům nebo do pouští. Když jsme potom auto v Sydney po třech měsících vraceli, v půjčovně málem padali do kolen a nevěřili nám, že jsme najeli tolik kilometrů. Ono se říká, že Austrálie je nejmenší kontinent, ale je to hrozně velká země.

Co bylo hlavním cílem vaší výpravy?
Chtěli jsme fotoaparátem zachytit přírodní unikáty a nebál bych se říci dokonce zázraky. Protinožci mají totiž spoustu věcí, které nikde na světě nejsou.

Například?
Tak třeba Ďáblovy kuličky. Je to velká kuriozita a právě proto jsem tento snímek vybral i na titulní stranu mé nové fotografické knihy, kterou jsem nazval AUSTRÁLIE – Křížem krážem. Kdysi dávno před mnoha miliony let se při erupcích vytvořily lávové koule. Celé ty roky byly zakryté pískem. Ale časem ho odfoukal vítr a koule se obnažily. Jsou gigantické. Některé dosahují až pěti metrů. Nebo Wave Rock, což je skalní formace ve tvaru vzdouvající se vlny, která je vysoká asi patnáct metrů a dlouhá přes sto padesát metrů.

Nejznámější kuriozitou je Ayers Rock. Je to tak?
Ano. Je to největší monolit světa, vysoký tři sta padesát metrů a dlouhý skoro pět kilometrů. Je překrásný a unikátní. K dalším velkým lákadlům patří Whitehaven Beach (Bílá nebeská pláž, pozn. red.). Myslím, že nikde na světě krásnější není. V horách je křemičitý písek, který potok vyplavuje do oceánu. Proto je pláž tak krásně bílá.

Austrálie je známá svojí neuvěřitelnou florou. Co vás nejvíc zaujalo?
Určitě jejich eukalypty. Dorůstají až do sedmdesátimetrové výšky. A na jeden je možné si vylézt. Lesníci totiž mají na stromě posed, ze kterého v letním období hlídají požáry. Do kmene jsou zatlučené stupačky a vy šplháte nahoru jako na rozhlednu. No a my jsme tam samozřejmě museli vylézt také.

Nahoru to jde asi dobře, horší je ale sestup dolů, ne?

Přesně tak. Jen si představte sedmdesát metrů výšky. Myslím, že u nás žádný mrakodrap není tak vysoký. Takže když jsme stoupali nahoru, bylo krásné počasí a žádný vítr nefoukal. Na posedu jsme se kochali výhledem, jenže se přihnal vítr a blahovičník se začal kymácet. Choval se jako stěžeň plachetnice. Dceři se udělalo špatně a spěchala dolů. Jenže to nestihla, takže když jsme potom sestupovali my tři, lezli jsme i po pozvracených stupačkách a dole jsme jí pěkně poděkovali.

Takže největším klenotem kontinentu jsou eukalypty?

Těch klenotů je mnoho. Australané mají i jednu unikátní pláž. Když se na ni díváte, nepřijde vám nijak odlišná od ostatních. Já jsem ale věděl, co nás čeká, tak jsem rodinu jen upozornil a vydali jsme se do zálivu, který se jmenuje Žraločí. Pláž je několik desítek kilometrů dlouhá, asi sto metrů široká. Přicházeli jsme a manželka i děti se stále vyptávali, co je na ní zvláštního. Přišli jsme až k vodě, sedli jsme si a začali jsme se prohrabovat pískem. Jenže on to žádný písek není, nýbrž malinké mušličky srdcovky, kterých jsou na pláži miliardy.

Kde se takové množství vzalo?
Záliv byl dřív odříznutý od moře a byla v něm extrémně slaná voda. Což mají srdcovky rády. Mušličky jsou na pláži až do hloubky deseti metrů. Domorodci toho hned využili a udělali si lom. Odhrnuli vrchní vrstvu mušliček, které jsou ještě volně ložené. Ty spodní už jsou spojené kalciem a jsou naprosto kompaktní. Domorodci je pilami řežou na bloky a staví si z nich obydlí. Dokonce z tohoto materiálu postavili kostelík. No řekněte, znáte někoho, kdo má dům z mušlí?

Austrálie je plná krokodýlů. Jaký ve vás zanechali dojem?

Jsou to samozřejmě strašně nebezpečná zvířata, která kolikrát dorůstají až šesti metrů. Taková bestie je schopná stáhnout krávu z břehu do řeky, někde si ji pod hladinou zašije a pak ji požírá. Nikde jinde ve světě jsem však nezažil skákající krokodýly. Jeden místní koumák si vymyslel atrakci pro turisty. Bere je na loď a vyrazí na řeku, která je plná krokodýlů. Má připravenou bambusovou tyč, na které je přivázaný bůček. Tyč drží nad hladinou a než se nadějete, krokodýl vyskočí i dva metry do výšky.
Až mu jednou dojde, že si z něho utahují, naštve se a skočí do lodě…
Zatím se tak nestalo a chlápek se dušoval, že je to úplně bezpečné.

Jací jsou Australané?
Dvojí. Běloši, kteří jsou ohromně milí a pohostinní. Jsou dokonce ještě přátelštější než Američané, kteří jsou tím pověstní. Ale oni jsou na rozdíl od Australanů povrchní. S bílými Australany jsme měli výborné zkušenosti. Co se týká původních obyvatel, je to horší. Dostávají od státu podporu. No a naučili se pít alkohol. Vždycky, když přijdou dávky, celá vesnice je opilá… Takže s nimi se nám nepodařilo navázat kontakt.

K této zemi neodmyslitelně patří klokani. Setkali jste se s nimi?
Věděl jsem o jedné pláži, která je obklopená loukami. A v zátoce se ráno co ráno vždy před východem slunce srocují klokani. Jeden pracovník národního parku nám vysvětlil, že jim lépe chutná tráva, která je orosená. Všude jinde jsou hodně plaší, ale tam ne. Na louce jich bylo asi padesát a my jsme je pozorovali. Syn, který není ranní ptáče, přišel za námi později i se svojí snídaní – krajícem chleba. No a jeden klokan se k němu přiblížil, chleba mu ukradl a velmi si pochutnával.

Na každé ze svých cest zažijete nějakou extrémní situaci. Co vám připravila země protinožců?

Měli jsme hrůzu z toho, že se nám někde v pustině pokazí auto a my tam zůstaneme bez vody. Ale kromě několika píchnutých pneumatik byl klid. Tahle cesta byla oproti předchozím konečně bez problémů.

Můžete Austrálii charakterizovat několika větami?
Nejmenší kontinent, ale ohromná země. Země neskutečných kontrastů. Najdete tam zasněžené hory, dešťové pralesy i pouště. No a země, která nabízí bezesporu nejlepší potápění na světě.

LEOŠ ŠIMÁNEK V RYCHNOVĚ NAD KNĚŽNOU
vystoupí ve Společenském centru 28. a 29. 11. , vždy od 15 a 19 hodin.
Leoš Šimánek se narodil v roce 1946 v nedaleké Chocni. Víc než polovinu svého života strávil cestováním a na expedicích. Dlouhá léta žil v Německu a Kanadě, kde je státním příslušníkem. Nyní bydlí opět ve své vlasti na severovýchodě Čech, odkud vyráží s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami naší planety. Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje cestopisné literatuře jako autor a neméně jako fotograf. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. V televizi, rozhlase a ve svých Action–Vision–Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest. Novou live–diashow doplňuje vydání stejnojmenné fotografické knihy Austrálie: Křížem krážem – Zimní putování po červeném kontinentu, kterou vydal Leoš Šimánek v nakladatelství ACTION–PRESS jako svoji šestnáctou publikaci.