Pětapadesát snímků od tuzemských i zahraničních autorů soutěží v rychnovském kině na nejstarší východoevropské přehlídce amatérských filmařů Rychnovská osmička, která letos vstoupila do dvaapadesátého ročníku.

Všechny snímky autoři zpracovali na stejný nosič – DVD. Často překvapují vysokou technickou úrovní, především u animovaných, experimentálních filmů či klipů. „U žádného z filmů vybraných do soutěže se publikum nemůže nudit,“ konstatuje hlavní organizátor přehlídky Jan Tydlitát.

I když se mezi natočenými díly často objevují optimistické snímky, nechybí ani ta s kritickým pohledem za kamerou a závažná témata, sondy mezilidských vztahů. Tydlitát doplňuje, že se to týká hraných děl i dokumentů.

Kromě českých autorů, z nichž jsou nepřehlédnutelně zastoupeni Východočeši, bude porota hodnotit tedy i zahraniční filmaře. Tydlitát upozorňuje na zajímavé kolekce ze Slovenska či Polska, vtipné filmy ze Slovinska. „Soutěž obeslali renomovaní autoři, dlouholetí účastníci R8 , vracejí se i ti, kteří tu nedávno začínali, nechybějí ani mladí autoři,“ dodává.

Z polských filmů stojí za pozornost například snímek Skarby Ani K., vyprávějící o matce, která, ač nemá ruce, vychovává dítě. Podobnou tematiku zvolila i česká autorka filmu Báječná máma, v němž o dítě pečují nevidomí rodiče. Burcující dokument o životním prostředí zaslal filmař z Itálie.

Italský autor upozorňuje na katastrofální stav pláží u Rudého moře v Egyptě, dříve proslulá letoviska dnes zejí prázdnotou, pobyt u moře kvůli znečištění není možný.

Slovensko zastupuje například pozoruhodný snímek ze soutěže střihačů ovcí Kaderníci v Liptovskej Lúžnej Jána Kusky. Slovenské téma, katastrofální polomy ve Vysokých Tatrách, připomíná dílo Pět roků poté, které natočil Bohuslav Cihla z Frýdku – Místku.

Nevšední snímky zhlédne porota i od filmaře Petra Barana z Brna. Dílo Prázdnik natočil o ruské vesnici, kterou kolonizovali Čechové, Básníka světla zase věnoval Janu Beranovi, dlouholetému amatérskému tvůrci, který se pravidelně Rychnovské osmičky zúčastňoval.

Mimořádně se dle Tydlitáta povedl i slovinský film, v němž autor dokazuje, že i kostým může mít hlavní roli v pěveckém sboru.

Zabodovat by dle Tydlitáta mohli i Rychnovští: Milan Michálek s reportáží o leteckých modelech či Viktor Teimer, jenž natočil reportáž na Jávě v kráteru sopky, kde se těží síra.

Jako poslední je do projekce zařazen snímek Andělé na kolejích královéhradeckého Ondřeje Hejny. „Vymyká se všem ostatním nejen svým zpracováním, ale i délkou 53 minut,“ vysvětlil Tydlitát, který dílo tipuje na jednoho z favoritů přehlídky. Tento hraný snímek se prolínáním scén vrací do válečného roku 1944 i do pozdějších let a tím i do dětství dvojice chlapců.

Letošní ročník R8 provázejí i smutné události. Pořadatele mrzí, že se už osobně nesetkají s loňským vítězem v dokumentu, Jiřím Benešem ze Dvora Králové, který před 14 dny zemřel a odešel od rozpracovaných filmů. Stejně tak v porotě nezasedne filmový publicista a producent Pavel Melounek, který náhle skonal ve středu ve věku 53 let.

(zen)