Předchozí
1 z 11
Další

Deník bude tradičně u toho spolu s vámi. Chystáme pro naše čtenáře už nyní, čtvrt roku před volbami, speciální projekt nazvaný „Co u vás rozhodne volby“. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude.

„Do unikátního projektu navíc zapojíme i vás, naše čtenáře. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co trápí obyvatele ve vašem městě, ve vaší obci. A o čem jste přesvědčeni, že bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás. Přijedeme za vámi,“ říká Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku.

Jak se zapojit? Je to jednoduché. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu denik.cz/volbyuvas anebo načíst na mobilní telefon QR kód přiložený k tomuto článku. Vyplnění vám zabere maximálně dvě minuty času.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Lea Vondroušová, učitelka, Týniště nad Orlicí

Já tady v Týništi nad Orlicí hodně inklinuji k domu dětí a mládeže, a ten není teď v poslední domě moc podporovaný městem. Vím, že hodně zápasí s penězi, hodila by se větší podpora města, protože tady dělá většinu akcí. Ale jinak jsem s vedením města strašně spokojená, myslím si, že by to takto mohlo zůstat.

Lea Vondroušová, učitelka, Týniště nad OrlicíLea Vondroušová, učitelka, Týniště nad OrlicíZdroj: Deník/Jana Kotalová

Stanislav Lejsek, nezaměstnaný, Vamberk

Tím tématem by mohlo být, aby ve Vamberku bylo lepší vyžití. A další téma je zdražování, ale podle mě to trápí nejen Vamberk, zdražuje se všude.

Stanislav Lejsek, nezaměstnaný, VamberkStanislav Lejsek, nezaměstnaný, VamberkZdroj: Deník/Jana Kotalová

Iveta Provazníková, zaměstnankyně v gastro, Týniště nad Orlicí

Já zubaře mám, ale vím, že spousta lidí má problém ho sehnat. Takže toto téma by nebylo od věci. Pak to, že je tu poměrně dost Ukrajinců, to už nás možná trochu nebaví. Dělám v restauraci U Věže, chodí tam pravidelně a nevypadá to, že by nějak strádali, ba naopak. Jinak jsem tady vcelku spokojená, dětské hřiště tady je, školky taky, teď ještě soukromá, školu máme a doprava do dalších škol je v pohodě. Koupaliště je tady taky, koupálko pro děti a perfektně tu funguje domov dětí a mládeže.

Iveta Provazníková, zaměstnankyně v gastro, Týniště nad OrlicíIveta Provazníková, zaměstnankyně v gastro, Týniště nad OrlicíZdroj: Deník/Jana Kotalová

Jiřina Kubasová, důchodkyně, Opočno

Oblast školství. Je to určitě i bývalá zemědělka, spadá pod školu v Novém Městě nad Metují, kam se stěhuje. Tady se bude dojíždět jen poslední rok. Přitom je tam zrekonstruovaná kuchyň. Je to ale nejen problematika střední, ale i základní školy - to si myslím, že bude rozhodovat, to si myslím, že občany pálí.

Jiřina Kubasová, důchodkyně, OpočnoJiřina Kubasová, důchodkyně, OpočnoZdroj: Deník/Jana Kotalová

Dana Kořínková, důchodkyně, Dobruška

Myslím, že program jednotlivých stran. Já jsem již v seniorském věku a pro mne je prioritou starost o seniory. Zajistit v Dobrušce potřebnou zdravotní péči, zejména doobsadit stomatology. Já osobně dojíždím do zubní ordinace do Úpice v Podkrkonoší a obávám se, že s přibývajícím věkem se cesta až tam pro mne stane obtížnou.

Dana Kořínková, důchodkyně, DobruškaDana Kořínková, důchodkyně, DobruškaZdroj: Deník/Jana Kotalová

Kristína Bažová, Solnice

Vadí mi, že tu je jen jeden zubař a soukromý. Člověk si je nemůže dát do pořádku, nemám tolik peněz, abych za nějaké dva zuby zaplatila 40 tisíc. Za to nemůže Solnice, za to může český stát. A co se týče Solnice, jsem tu spokojená, akorát ten provoz aut tady - to je masakr. Chybí obchvat.

Kristína Bažová, SolniceKristína Bažová, SolniceZdroj: Deník/Jana Kotalová

Silvie Raim, na rodičovské dovolené, Rychnov nad Kněžnou

Řekla bych, že tím tématem bude řešení dopravní situace, parkovacích míst - to si myslím, že lidi může hodně trápit, nás to trápí. A obchvat, ten se řeší už dost dlouho.

Další téma, které se netýká přímo nás, nebo my ho neřešíme, ale slýchám jiné, že řeší ukrajinské uprchlíky. Myslím si, že to bude téma, na které budou lidé hodně slyšet.

Silvie Raim, na rodičovské dovolené, Rychnov nad KněžnouSilvie Raim, na rodičovské dovolené, Rychnov nad KněžnouZdroj: Deník/Jana Kotalová

Šárka Musilová, na rodičovské dovolené, Opočno

Základní škola by tady potřebovala změnu. Dcera končí, teď dělala přijímačky, má vyznamenání, ale není to tu na takové úrovni. Z jiných škol jsou děti napřed. Ale byl dva roky covid, to se na tom taky hodně podepsalo.Mohlo by se tu udělat pro děti nějaké pořádné hřiště. Uvítala bych i víc laviček, kde by bylo možné si s maminkami posedět, v parku, i když ten patří k zámku. Aby tu bylo lepší zázemí pro rodiče s malými dětmi i důchodce.

Šárka Musilová, na rodičovské dovolené, OpočnoŠárka Musilová, na rodičovské dovolené, OpočnoZdroj: Deník/Jana Kotalová

Vendula Švorcová, Solnice

V Solnici je spousta Ukrajinců, jsou hodně slyšet. A je pak pravda, že je tu nedostatek zubařů, většinou se musí shánět v Hradci a dál. Já mám konkrétně v Hradci Králové.

Vendula Švorcová, SolniceVendula Švorcová, SolniceZdroj: Deník/Jana Kotalová

Jana Melicharová, učitelka, Dobruška

Ty letošní budou určitě ovlivněné hospodářskou situací v naší zemi. Podle toho se budou voliči rozhodovat, koho zvolí. Buď to bude politická strana, nebo spíš, a to si myslím, že rozhodne, to budou osobnosti, které se odváží kandidovat a ze kterých si bude veřejnost vybírat.

Určitě se tam objeví lidé, kteří už v zastupitelstvu pracovali a kteří znovu kandidují, neboť se toho už hodně dost povedlo. Přesto nás i v Dobrušce něco trápí. Je to hlavně nedostatek bytů a stavebních parcel, proto mladí lidé utíkají tam, kde jim stavební pozemek poskytnou. A pokud ho náhodou mají, pak je to zdlouhavé stavební řízení. Dalším problémem je nedostatek parkovacích míst kolem sídliště. Žijeme v době, kdy v rodině bývají i dvě a více aut, která musí někde zaparkovat. A toto by v Dobrušce vyřešil parkovací dům.

A že tu máme i rozbité silnice, to asi nikoho nepřekvapí, to mají i jinde…

Jana Melicharová, učitelka, DobruškaJana Melicharová, učitelka, DobruškaZdroj: Deník/Jana Kotalová