Kdo se postaví do čela dobrušské radnice na další čtyři roky, rozhodne hlasování na ustavujícím zasedání zastupitelstva 24. října. Jednání o "koalici" už však dospěla k dohodě.

"Měli bychom spolupracovat s ODS a ANO," říká Miroslav Sixta ze Sdružení nezávislých kandidátů - Veřejnost pro všestranný rozvoj Dobrušky, které získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu nejvíce - šest křesel. Dosavadní místostarosta Miroslav Sixta obdržel největší počet hlasů vůbec.

Dosavadní místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.Dosavadní místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.Zdroj: Archiv

ANO i ODS vybojovaly po dvou mandátech. Po dvou křeslech mají také Koalice pro Dobrušku, Naše Dobruška a STAN a jeden mandát připadl kandidátce Pro moderní Dobrušku.

"Hlavním tématem nového volebního období bude hospodaření města z pohledu energií, úsporných opatření města a pak nás čekají investiční věci, jako například zbourání staré teplárny a přestěhování technických služeb do tohoto areálu. Budeme muset řešit budoucnost krytého bazénu a koupaliště, kde máme zpracovaný projekt na revitalizaci. Je za ještě větší peníze než sportovní hala a samozřejmě finanční prostředky na to město momentálně nemá. Bude se muset shodnout na tom, zda opravit či neopravit bazén, zda na to sehnat peníze," vysvětluje Sixta.

Opravy ulic a stěhování úřadu

Ještě na posledním zasedání zastupitelstvo odsouhlasilo opravu komunikace k bazénu, která je zároveň příjezdovou cestou k nové družstevní bytové zástavbě. Na nových zastupitelích bude rozhodnutí, jakým způsobem město přispěje na tuto novou ulici.

Kopat se však bude také na dalších místech. T-Mobile oznámil, že plánuje položení optických kabelů, ČEZ elektrického vedení.

Z místa nehody.
Kamion naložený řepou nevybral v Českém Meziříčí zatáčku a vysypal se

"Opravy budeme muset nějakým způsobem sladit, budou se dělat výkopy po celém městě a budou se nám rozkopávat i nedávno zrekonstruované ulice," doplňuje Sixta.

Kromě toho v nejbližší době čeká rozstrkaný dobrušský městský úřad stěhování pod společnou střechu. Sociální odbor sice zůstane nad spořitelnou a stavební nad městskou policií, většina úředníků se však přesune do jedné budovy, kterou před třemi lety město převzalo od Univerzity Karlovy.

Vamberk i Borohrádek budou mít staronové starosty

Už 19. října se uskuteční ustavující zasedání zastupitelstva ve Vamberku. Jak prozradil Jan Rejzl, ve funkci starosty zůstane: "Koalice bude vypadat tak, že naše uskupení Společně pro Vamberk obsadí tři místa v Radě města a Občanská demokratická strana dvě. Já bych měl pokračovat jako starosta a kolega z našeho hnutí Aleš Fišer by měl obsadit post místostarosty."

I tady je téma pro nadcházející volební období víceméně dané. "Vzhledem k tomu, že situace je celosvětově vypjatá, všichni vnímáme, že budeme muset pokračovat s nasazením v úspoře energií a řešit toto celospolečenské téma. Jinak teď jsme se hodně soustředili na investiční akce. Ty nejzásadnější máme hotové. V roce 2023 se chceme soustředit především na interní věci, na fungování všech našich organizací a zlepšit jejich chod. A doufáme, že až se situace s energiemi stabilizuje, přijdou na řadu další rozvojové aktivity," říká Rejzl.

Ze Slavnostního večera v Dobrušce, který patřil místním osobnostem.
Dobruška ocenila ryze místní osobnosti. Mezi gratulanty byl i Felix Slováček

S fungováním tepelného hospodářství ve Vamberku má pomoci nová studie. "Studii jsme si objednali u Výzkumného energetického centra, které spadá pod Vysoké učení báňské v Ostravě . Netrpělivě čekáme, co z toho vzejde. Bude to mít dopad na kompletní tepelné fungování ve městě i pro odběratele tepla, sídliště a naše veřejné budovy," dodává starosta.

V Borohrádku se ustavující zasedání nakonec uskuteční místo původně plánovaného dřívějšího termínu až 24. října Také tady je však jasno. Ve vedení města včetně postů radních se nic nezmění.