Po desetiletí byla totožnost údajného connecticutského upíra záhadou. Muž si přezdívku vysloužil na základě způsobu, jakým ho obyvatelé města Giswold pohřbili. Ostatky totiž uložili s oddělenou hlavou a zkříženými stehenními kostmi. Ve zdejší oblasti v 19. století se tak zacházelo s mrtvými podezřelými z vampyrismu.

Tou dobou v Nové Anglii panovala takzvaná Velká upírská panika. Způsobila ji epidemie tuberkulózy, kterou lidé přičítali právě působení vampýrů. Panovalo přesvědčení, že úprava kosterních ostatků zabrání nemrtvým bytostem v návratu k životu.

Vykopaný hrob s kostrou. Ilustrační foto.
V Polsku našli upírku. Byla pohřbená se srpem přes krk, aby nemohla obživnout

Mezi odborníky byly ostatky nazývány JB55. Označení dostaly podle mosazných patentů na rakvi, na kterých byly iniciály a věk zemřelého. Před čtyřmi lety vědci pomocí genealogických metod DNA muže identifikovali jako pětapadesátiletého farmáře Johna Barbera, který zemřel na tuberkulózu. Právě prokázání nemoci bylo prvním krokem ke zjištění, o koho se jednalo, a proč jej tehdejší lidé považovali za upíra.

Nyní se vědcům podařil další významný posun ve zjišťování podrobností o Johnu Barberovi. Experti vymodelovali jeho tvář pomocí forenzní rekonstrukce obličeje. Na výzkumu spolupracovaly dvě americké vědecké organizace a vědecké laboratoře na Virginia Commonwealth University.

Vědcům se podařilo vytvořit podobiznu údajného upíra z Connecticutu.Vědcům se podařilo vytvořit podobiznu údajného upíra z ConnecticutuZdroj: se svolením Virginia Commonwealth University

Podle zveřejněné studie tým z univerzitní laboratoře použil pokročilé 3D skenery, aby počítačově zachytil rysy lebky, a poté použil fotogrammetrický software k sestavení trojrozměrného digitálního modelu. „Díky tomu jsme prozkoumali geometrické detaily a stupeň fotorealismu, což nám umožnilo demonstrovat 3D pracovní postup pro forenzní i historické případy odhadu obličeje,“ vysvětlila v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách Virginia Commonwealth University forenzní antropoložka Terrie Simmons-Ehrhardtová.

Velká upíří panika

Období, kterému se přezdívá Velká upíří panika v Nové Anglii, trvalo téměř sto let. Během něj lidé zažívali teror a masovou hysterii způsobenou epidemií souchotin, dnes známých jako tuberkulóza (TBC). Tehdejší pověry v Americe  nemoc dávaly za vinu strašidelným mýtickým bytostem.

Vlad III. Také řečený Narážeč, Napichovač nebo Drákula
Masakr za svitu pochodní. Před 560 lety předvedl kníže Drákula, co je zač

Nemoc je vysoce infekční a mezi lidmi i zvířaty se při kontaktu přenáší vzduchem. V 19. století se  věřilo, že člověk, který zemřel na souchotiny, předtím ještě vysál životy ze svých žijících příbuzných a tím onemocnění šířil. Aby se pozůstalí ochránili a odvrátili příznaky souchotin, exhumovali těla mrtvých a zkoumali, zda nemají znaky vampyrismu.

Upírské rysy určovali ještě u čerstvých mrtvol. Pokud srdce a jiné orgány stále obsahovaly stopy tekuté krve, byl zesnulý označen za upíra. Ostatky se pak v hrobě převrátily, nebo se mrtvole uřízla hlava, a pak se tělo znovu pohřbilo ve tvaru lebky a zkřížených kostí.

Zdroj: Youtube

Nyní již lékaři vědí, že infekční onemocnění ve skutečnosti způsobují bakterie ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Nemoc obvykle postihuje plíce a způsobuje chronický kašel s hlenem obsahujícím krev, horečku, noční pocení a úbytek hmotnosti. Server Heritage Daily připomněl, že ve státech Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island a Vermont se ohniska tuberkulózy šířila mezi rodinnými příslušníky a domácnostmi. Epidemie byla tak závažná, že si v letech 1786 až 1800 vyžádala životy asi dvou procent obyvatel regionu.