Jen v Česku každoročně utone zhruba dvě stě lidí, přičemž deset až patnáct procent z tohoto počtu jsou děti. V přepočtu na jednoho obyvatele tak má Česká republika dvakrát více utonulých než přímořské státy jako Španělsko či Velká Británie, jak před časem informoval Deník. Nutno podotknout, že v této statistice už není zohledněno, za jakých okolností k utonutí došlo – tedy zda dítě přišlo o život ve vaně, na koupališti či v jiné vodní ploše.

Záchrana tonoucího a první pomoc při tonutí:

Zdroj: Youtube

Jak upozornil například web US Today, většina rodičů se soustředí hlavně na to, aby dětem plavky slušely a byly zdravotně nezávadné. Už však příliš nehledí na bezpečnost.

„Stačí půl metru vody, a už těžko rozeznáte většinu barev plavek. A také je těžké vidět, zda je postava pod vodou už nehybná. Viditelnost pak výrazně klesá nejen s čistotou vody, ale i s mírou vln na hladině,“ uvedl web US Today.

Trendy mě nezajímají, zajímá mě ženské tělo, říká designérka plavek Geislerová
Trendy mě nezajímají, zajímá mě ženské tělo, říká designérka plavek Geislerová

Web se odkázal na zjištění společnosti Alive Solutions, která se specializuje na bezpečnost pobytu u vody. Ta testovala, jak jsou jednotlivé barvy plavek viditelné pod vodou. Zvolila hloubku zhruba půl metru. Jak vybrané barvy dopadly?

Jak jsou jednotlivé barvy plavek viditelné pod hladinou:

Světle modrá a světle zelená – ve vodě téměř tato barva zmizela a byla jen obtížně rozlišitelná od okolního prostředí
Bílá – dopadla podobně jako modrá a světle zelená
Neonové barvy – jasný vítěz s ohledem na bezpečnost. Výrazně oranžová, žlutá a limetkově zelená jde poměrně dobře pod hladinou vidět
Neonově růžová – poměrně zrádná barva. Zatímco v bazénu je skvěle viditelná, v prostředí přírodního jezera už viditelnost rychle ztrácí
Tmavé barvy – jsou dobře viditelné například v bazénech se světlým dnem, ale jejich efekt se ztrácí v přírodním koupání, kdy na dně může být listí, či je hladina ve stínu
Červené a žluté – poměrně dobře viditelné barvy v různých typech vodních ploch

Barva plavek bedlivý dohled nenahradí

Jak doplnil US Today, je tak vhodné zohlednit barvu plavek právě podle typu vodní plochy. Tedy zda jde o přírodní koupání v moři či jezeře, nebo jde o veřejné koupaliště – ať už venkovní, nebo kryté.

Pokud už dojde k tonutí dítěte, v drtivé většině případů jde o selhání dospělého jedince. „Pamatujte, že jasné a kontrastní barvy pomáhají viditelnosti, ale nezáleží na tom, jakou barvu mají vaše děti na sobě, pokud na ně nedohlížíte efektivně a aktivně je nehlídáte,“ upozorňuje Alive Solutions.

Modrá barva plavek velmi snadno ve vodě zanikne. Tonoucího nepomůže včas odhalit.Modrá barva plavek velmi snadno ve vodě zanikne. Tonoucího nepomůže včas odhalit.Zdroj: Shutterstock

Poukázáno je v tomto ohledu na skutečnost, že rodiče často místo jasného dohledu nad svým potomkem sledují mobilní telefon. Také si mnohdy myslí, že dítě hlídá jiný blízký. Zcela nejjistějším způsobem dohledu na potomka je ho mít takzvaně po ruce. Tedy pokud nezáměrně zmizí pod hladinou, lze ho okamžitě bez újmy na jeho zdraví vytáhnout.


Nahrává se anketa ...

Co se s tělem děje při tonutí

Jak na svém webu uvádí například Vyšší odborná škola zdravotnická v Hradci Králové, utonutí patří mezi nejčastější tragické příčiny úmrtí dětí do 15 let.

Najít ztracené slavné ponorky a lodě na dně moří je cílem mnoha dobrodruhů. Ilustrační foto.
Ze záběrů se tají dech. Britská ponorka se před 81 lety ztratila, teď ji našli

Tonutí je odborně definováno jako akutní dechová nedostatečnost vyvolaná dušením při neprůchodnosti dýchacích cest s následným těžkým poškozením funkce plic. Při tonutí ve sladké vodě dochází k přesunům tekutiny z plicních sklípků do krevního oběhu, dochází k přetížení krevního oběhu, k rozpadu červených krvinek.

Při tonutí ve slané vodě je voda nasávána z krevního oběhu do plic, tím způsobí plicní otok. V obou případech dochází k nedostatečnému zásobování organismu kyslíkem, na což je nejcitlivější mozek, kdy k jeho nevratnému poškození dochází již po pěti minutách.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová