Že oči jsou oknem do duše, o tom se mluví už od pradávna. Barva očí a vzor oční duhovky totiž mohou vypovídat o inteligenci, osobnostních rysech i o zdravotním stavu člověka. Vše zkoumal se svým týmem vědec Mats Larsson ze švédské univerzity v Örebro.

Duhovka je část, která odděluje přední a zadní komoru oka a chrání oko před oslněním. Množství pigmentu a hloubka jeho uložení určuje barvu duhovky, přibližuje internetová encyklopedie cs.wikipedia.org.

Narcista, ilustrační foto
Mám rád sarkasmus, jsem psychopat? Temná triáda rysů osobnosti ovlivňuje humor

Barva očí (tedy barva duhovky) je dána geneticky. Přední list duhovky - odborně nazývaný stroma - je tvořen z vláken, protkaných hladkým svalstvem. Obsahuje spoustu cév. Přední plocha má typické uspořádání, které odpovídají průběhu cév. Ty jsou různě přerušovány prohloubenými místy, lakunami a kryptami.

Larssonův tým přišel na to, že existuje souvislost právě mezi strukturou duhovky a osobnostními vlastnostmi. „Je to například sklon k impulzivnosti, disciplína, svědomitost či přehnaná citlivost,“  zjistil Larssonův tým.

Zajímavé výsledky přinesl i velký průzkum z amerického Los Angeles, kterého se zúčastnilo 1 016 žen ve věku 16 až 35 let. Výsledky ukázaly, že ženy si často spojují různé barvy očí se specifickými osobnostními rysy jedinců, kteří dané oči mají.

Co z průzkumu vyplynulo pro majitele těchto barev očí?

Hnědé oči: Mají je osoby společenské, živé a přívětivé. Lidé s hnědýma očima jsou často individualisté, kteří jsou vytrvalí, vážní, praktičtí a soběstační, mají poněkud uzavřenou povahu, zato je u nich vyvinut silný smysl pro dodržování závazků. Často jsou fyzicky atraktivní, rádi navazují nová přátelství a rozveselují ostatní. Jsou také laskaví, věrní a líbají snad ze všech nejlépe.

Oříškově zbarvené oči: V tomto případě se jedná o jedince odhodlané, nápadité, milující dobrodružství a ty, kteří rádi zkoušejí nové věci, jelikož často v sobě mají bezmeznou vitalitu. Jsou i odvážní, dokáží se vzepřít osudu i za cenu risku. Na druhou stranu mají i pověst sobců.

Jak vypadají nejhezčí oči na světě? 

Zdroj: Youtube

Zelené oči:  Jedná se zpravidla o tajemné jedince, tiché a soběstačné. Jen tak je něco nerozhodí, mají velkou trpělivost. Jsou vášniví a tíhnou k dlouhodobým vztahům, a to jak romantickým, tak platonickým, jsou obecně přitažliví a smyslní. Bývají nejšťastnější ze všech „vlastníků“ barev očí.

Modré oči: Lidem s modrými očima je připisován vysoký intelekt, oddanost ušlechtilým cílům, upřímnost, soběstačnost a i sentimentalita. Lidé s modrýma očima se snadno nechají strhnout rutinou, často chovají zášť, jsou náladoví, ale mají velkou výdrž a obecně mají jasnou a šťastnou povahu.

Šedé oči: Jde o jedince klidné a samolibé, kteří obvykle trpělivě čekají na vlastní příležitost. Z toho plyne i jejich odvaha, tvrdohlavost, ale i vypočítavost a mohou také záměrně klamat.

Černé oči: Mají je lidé s dynamickou povahou, plnou vitality. Bývají i vznětliví, impulzivní a často vyhledávají nebezpečná dobrodružství. Vzbuzují respekt.

Obecně ještě platí, že Evropané mají největší rozdíly v barvě očí. Nejběžnější barva očí je hnědá, druhá nejčastější barva očí je modrá nebo šedá a nejméně běžná nebo nejvzácnější barva očí je zelená.

Za barvou očí stojí melanin

Barva duhovky závisí výhradně na množství barviva, pigmentu melaninu, jenž je produkován melanocyty. Počet melanocytů je u všech lidí zhruba stejný, ovšem existují rozdíly v množství melaninu, které každý melanocyt obsahuje ve své cytoplazmě. Samotná tvorba melaninu je regulována pomocí hormonů. Vše je pak podmíněno geny – konkrétně  OCA2 řídí modrou a hnědou barvu, EYCL1 zase zelenou a modrou variantu barvy očí.

Jak člověk vnímá okolí pod vlivem halucinogenů? To se pokusila skrze videa ukázat americká vědkyně. A úspěšně. Podívejte se na videa v článku.
Jak člověk vidí svět pod vlivem halucinogenů? Vědkyně vytvořila přesná videa

„Na základě tohoto zjednodušeného schématu dvou genů mohou vzniknout tři základní varianty: hnědá, zelená a modrá. Hnědá barva je z hlediska dědičnosti dominantní, což znamená, že se prosazuje na úkor jiných barev. I jeden jediný gen hnědé barvy stačí k tomu, aby děti zdědily hnědé oči. Modrá barva se dědí recesivně, takže gen modrých očí musí zdědit oba rodiče, aby modrou barvu mělo i dítě. Zelená barva je dominantní ve vztahu k modré, ale recesivní ve vztahu k hnědé barvě,“ uvedl odborný web 4oci.cz.

Na zbarvení očí však může mít i vliv stres nebo užívání léků, vážná choroba, hormonální změny či úrazy oka.