více >>

Tóny nad městy

Akce již skončila

Místem konání druhého koncertního zastavení 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“ je Ústí nad Orlicí. Posluchači se můžou těšit v úterý 23. října od 19:30 hodin v sále ZUŠ Jaroslava Kociana na vynikající italské duo Mirko Satto (akordeon) a Maddalena Murari (klavír).

Koncert nás přesvědčí, že akordeon je krásný hudební nástroj, na který se dá hrát velmi rozmanitý repertoár, je nástrojem tisíců zvuků a barev. Pro akordeon se dané označení objevilo r. 1829, kdy vídeňský nástrojař Demian patentoval nástroj zvaný accordion. Dramaturgie koncertu je zaměřena na tango slavných argentinských autorů. Hlavním prezentovaným autorem je argentinský hudební skladatel Ástor Piazzolla, z jehož slavné tvorby v rytmu tanga zazní např. Violentango, Tzigane Tango, Libertango. Dále zazní skladby „Krále tanga“ Carlose Gardela. Mnoho žen ho dodnes považuje za "amor imposible". Nedosažitelnou lásku. Zemřel tragicky na vrcholu své slávy. Jeho neskutečná popularita zasahuje až do současnosti. U nás Carlose Gardela moc neznáme, ale slýcháme jeho hity přezpívané slavnými interprety. Ani o tom nevíme. A když se ve Star Dance tancuje tango, skoro vždycky je Gardelovo. Večer doplní díla skladatelů Ángela Gregoria Villolda Arroya, Aníbala Carmela Troila, Saula Cosentina, Pedra Laurenze, Horacao Salgána a Ernesta Lecuona.

Oba dva umělci koncertují sólově, v různých komorních seskupeních i jako sólisté s orchestry, působí v porotách mezinárodních hudebních soutěží a nahrávají CD. Věnují se i pedagogické činnosti, Mirko vyučuje hru na akordeon na Giorgione Musical High School v Castelfranco Veneto a Maddalena působí na Università degli Studi v Padově.

23. 10.  (19:30–22:00)
Ústí nad Orlicí
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ