Fotbaloví fanoušci samozřejmě o mladém španělském fotbalistovi, který nastupuje jako pravé křídlo, dávno dobře věděli. Ostatně, jak přehlédnout někoho jako je Lamine Yamal, kdo hraje v šestnácti letech za slavný tým FC Barcelona? Ale teď už to jméno slyšela i většina těch, kteří s fotbalem mnoho společného nemají.


Nahrává se anketa ...

Za pár dní bude mít Lamine Yamal 17 let

Fotbalový supertalent se narodil 13. července roku 2007. V sobotu tedy oslaví své sedmnácté narozeniny. Jeho tatínek je Maročan a maminka pochází z Rovníkové Guineje.

Říkejte mu Lamine Yamal

Pokud byste chtěli o tomto mladém fotbalistovi ve Španělsku s někým pohovořit, neměli byste jeho jméno zkracovat na pouhé Lamine nebo Yamal. Zdvořilejší je prý nazývat ho celým jménem, které užívá, tedy Lamine Yamal.

I když jejich synka všichni znají pod jménem Lamine Yamal, ve skutečnosti je jeho jméno delší: Lamine Yamal Nasraoui Ebana. Nasraoui je příjmení po otci a Ebana je příjmení po matce.

Lamine Yamal v semifinále proti Francii:

| Video: Youtube

Každý den ve škole, jako jiní teenageři

Na evropském šampionátu je sice od začátku jednou z hlavních senzací, ale vedle reprezentace Španělska měl i další důležité povinnosti. Musel se každý den věnovat škole, domácím úkolům a navštěvovat online hodiny, protože se připravoval na závěrečné zkoušky.

A jeho úsilí nevyšlo naprázdno – na konci června se dozvěděl, že složil zkoušky pro čtvrtý ročník ESO – což je třetí stupeň španělského vzdělávacího systému, který je povinný pro studenty ve věku od 12 do 16 let.

„Právě jsem došel z tréninku a bylo mi řečeno, že všechno dopadlo dobře," řekl Lamine Yamal španělskému rádiu Onda Cero.

Mladý fotbalista měří 178 centimetrů a váží 66 kilogramů. Je muslimského vyznání. Jeho rodina pro něj znamená velmi mnoho. Své milované babičce  daroval dům a podle médií prý koupil za své fotbalové výdělky dům také svým rodičům.

Jako každý fotbalista je i Lamine Yamal trochu marnivý a dbá o sebe, takže bulvár pečlivě sleduje například jeho účesy.

Lamine Yamal měl pro semifinále Euro nový účes:

Messi – sudička nad vaničkou

Pokud je pravda, že osud dětí určují sudičky, pak byl sudičkou Lamine Yamala slavný fotbalista Lionel Messi. Jenom nestál nad kolébkou, ale nad vaničkou. A jsou o tom i důkazy v podobě fotografie, na níž se tehdejší nastupující hvězda směje na malinkého chlapečka a jeho maminku.

Byla pořízena v roce 2007 a minulý týden ji zveřejnil otec Lamine Yamala s dovětkem: „Začátek dvou legend." Fotografie vznikla pro každoroční charitativní akci novin Diario Sport a organizace UNICEF, kdy hráči FC Barcelona pózovali s vybranými dětmi a jejich rodinami pro kalendář. Děti se vybíraly losováním.


Nahrává se anketa ...

„Rodina Lamine Yamala se přihlásila do losování, aby se mohla vyfotit na stadionu Camp Nou s hráčem Barcy. A vyhrála," řekl autor snímku Joan Monfort agentuře AP.

Messimu bylo tehdy dvacet let a od té doby si vydobyl renomé nejlepšího fotbalisty světa. A chlapeček z vaničky se také činí – rozhodně už má takříkajíc našlápnuto.

Messi u vaničky:

Velký talent a jeho rekordy

Lamine Yamal přišel do FC Barcelona jako sedmiletý, dostal se do tamější slavné mládežnické akademie La Masia a už od začátku bylo jasné, že jde o velký talent. „Proběhl věkovými kategoriemi rychleji než kterýkoli jiný hráč jeho generace,“ píše klubový web FC Barcelona.

close Lamine Yamal je hráčem FC Barcelona. Poprvé za ni nastoupil ve věku pouhých 15 let, devíti měsíců a 16 dní. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Lamine Yamal je hráčem FC Barcelona. Poprvé za ni nastoupil ve věku pouhých 15 let, devíti měsíců a 16 dní.

Už v roce 2023 ve věku pouhých 15 let, devíti měsíců a 16 dní nastoupil za první tým v zápasu proti Realu Betis a stal se nejmladším debutantem v historii klubu. A nebyl to jeho poslední primát.

„Jsou fotbalisté, kteří rozrazí dveře dřív než ostatní," řekl o Lamine Yamalovi španělský trenér Luis de la Fuente po zápasu s Gruzií.

Talentovaný teenager pokořil v dresu FC Barcelona hned 17 rekordů souvisejících s nejmladším věkem hráče a další zaznamenal v národním dresu. Které jsou ty nejzajímavější?

  • Do historie se zapsal, když se Španělsko 8. září 2023 střetlo s Gruzií v kvalifikaci na Euro 2024. Ve věku 16 let a 57 dní se stal nejmladším španělským hráčem mezinárodního utkání a střelcem gólu. Trefil se v 74. minutě zápasu.
  • 8. října 2023 se Lamine Yamal stal i nejmladším střelcem v historii španělské nejvyšší ligy, tedy La Ligy. V zápase s Granadou, který skončil remízou 2:2 vstřelil první gól Barcelony.
  • Ve věku 16 let a 83 dní se při zápase Barcelony s portugalským FC Porto stal vůbec nejmladším startujícím v Lize mistrů.
  • Na šampionátu Euro 2024 vběhl na trávník 15. června proti Chorvatsku a v pouhých 16 letech a 338 dnech se stal nejmladším hráčem, který kdy nastoupil na mistrovství Evropy.
  • V semifinále Eura proti Francii dal v 21. minutě gól na 1:1 a stal se nejmladším střelcem v historii velkých turnajů. Ve věku 16 let a 362 dní překonal rekord slavného Brazilce Pelého, jenž skóroval na mistrovství světa 1958 ve věku 17 let a 239 dní.