V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
Vyšetření zraku u dítěte pomocí přístroje PlusOptix probíhá rychle a bezbolestně. Cena se pohybuje od 200 do 500 korun. Zvýhodněnou cenu mívají školky, které mnohdy hromadné vyšetření dětí přímo ve školce umožňují. Mnoho pojišťoven přispívá na vyšetření i starším dětem v rámci preventivních programů.
Preventivní screening zraku napoví, kdy jít s dítětem k očnímu lékaři na podrobnější vyšetření zraku. A to už u dětí ve věku 6 měsíců.
Preventivní screening zraku u kojenců
U malých dětí od roku 2022 hradí preventivní screening zraku pojišťovna. Na webu pediatričky Benkovské například uvádí, že vyšetření provádí běžně na 12měsíční a 18měsíční prohlídce.
„Pokud se v rodině dítěte vyskytuje oční vada a to včetně krátkozrakosti nebo třeba astigmatismu, proplácí pojišťovna vyšetření ještě ve 2 a ve 3 letech věku dítěte,“ informují na webu ordinace.
Vyšetření zraku pomocí přístroje PlusOptix nabízí také některé školky:
Přístrojem Plusoptix mohou být vybavené nejen ordinace pediatrů, ale také očních lékařů a optik. Preventivní vyšetření dětem nabízejí také školky, často za zvýhodněnou cenu.
Jak vyšetření probíhá
Screening pomocí přístroje Plusoptix je rychlý a nebolestivý. „Vyšetření Pluxoptixem je velmi jednoduché, provádí se bezkontaktně na vzdálenost 1m a trvá jen několik vteřin,“ píše na svém webu oční lékařka Soňa Kolocová.
Přístroji stačí zachytit pohled dítěte. Tomu pomáhá jeho podoba. Měřící plocha vypadá jako usmívající se obličej, navíc vydává zvuky k upoutání pozornosti. Plusoptixem se tak dá zkontrolovat zrak i starším nespolupracujícím dětem, například dětem s poruchou autistického spektra.
Příspěvky pojišťoven na screening zraku:
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna - ČPZP poskytuje příspěvek na vyšetření zraku přístrojem Plusoptix až 500 Kč.
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – poskytuje příspěvek až 1500 Kč pro děti od 6 měsíců do 10 let
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – do 200 korun bez omezení věku, jednou ročně
Co Plusoptix odhalí
Screening dokáže odhalit mnoho očních vad. „Vyšetření pomáhá odhalit šilhání a dioptrické vady, které při zanedbání mohou zapříčinit vznik tupozrakosti s následným trvalým poškozením zraku,“ upozorňuje Kolocová na webu.
Oční vadou trpí deset procent předškoláků:
Podle článku lékařek Heleny Štreflové a Petry Teplanové uveřejněného v periodiku Pediatrie pro praxi, se určitý stupeň dalekozrakosti vyskytuje u všech novorozenců narozených v termínu, ale postupem věku většinou vymizí. „Asi u 6 % dětí zůstávají hodnoty dalekozrakosti vyšší, což může vést ke vzniku šilhání, anebo může následně vzniknout tupozrakost,“ informují v článku Screening zrakových vad u dětí.
Upozorňují také, že vývoj zraku bývá ukončen mezi šestým a osmým rokem, proto je důležité preventivním vyšetřením vady odhalit a zaléčit včas.
Naše dítě přece vidí
Odborníci shodně upozorňují na rozšířený mýtus, že oční vadu přece rodič pozná. Zrak malých dětí se vyvíjí, vada se může rozvinout kdykoliv. Děti jsou vysoce přizpůsobivé a rodiče tak o tom, že jejich dítě špatně vidí, nemusí dlouho vůbec vědět.
A například na tupozrakost rodiče překvapivě přijdou až ve škole.
„Dítě vidí zdravým okem normálně, běžně vjem tupozrakého oka nepostrádá a je zvyklé nahradit oslabené prostorové hloubkové vidění jinak. Diagnóza tupozrakosti rodiče mnohdy překvapí až při zahájení školní docházky jejich dítěte, kdy je již pravděpodobnost na úspěšné vyléčení velmi malá,“ informují na webu Plusoptix.
Přečtěte si i další články s rodinnou tématikou v nabídce níže.