Krajští kriminalisté zahájili v těchto dnech trestní stíhání 59 letého muže z Rychnovska, a to pro spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Po téměř rok trvajícím intenzivním vyšetřování se jim podařilo rozbít verzi obviněného muže, který podle vyšetřování nese podíl na smrti své stejně staré manželky.

Dne 24. dubna loňského roku jsme byli přivoláni k požáru rodinného domu v Bílém Újezdě na Rychnovsku. Při našem příjezdu na místo hasiči hasili roubený dům, před kterým stál jeden z jeho obyvatelů, který nejevil o požár výrazný zájem. Popíjel víno a kouřil. Po dohašení zbyla z domu v podstatě pouze základová deska a při ohledání zde byl nalezeno ohořelé tělo jeho manželky.

Muž kriminalistům tvrdil, že s ženou popíjeli, ona byla hodně opilá a nedopalkem cigarety zapálila postel, na které ležela. On se jí prý snažil uhasit, ale když se oheň rozhořel, stáhl ji z postele a chtěl ji odtáhnout do bezpečí. Když měl zjistit, že to nezvládne, utekl před ohněm před chalupu sám.

Kriminalistům se od počátku tato verze nezdála. Zadali velké množství znaleckých a expertních zkoumání, například soudní pitvu pro určení příčiny smrti, toxikologické posudky, zkoumání v oboru chemie a elektrotechnika a další. Důkladně také zjišťovali rodinné a osobní poměry mezi manželi. Od počátku vyšetřování kriminalisté nacházeli další a další dílčí rozpory ve výpovědích podezřelého muže. Po té, co se zúčastnil polygrafického zkoumání (detektor lži), vyšly v podstatě všechny snímané otázky tak, že bylo zřejmé, že muž nemluví pravdu. Pak už bylo jen otázkou času, co se kriminalistům doznal a popsal onu osudnou noc tak, jak se skutečně odehrála.

Po té, co oba celé odpoledne a večer popíjeli alkohol a žena jevila známky silné opilosti, muž se s ní začal hádat s tím, aby přestala. Zřejmě vlivem silného emočního vypětí muž z reklamních letáků smotal kouli o velikosti fotbalového míče, kterou zapálil a vhodil do místnosti k místu, kde žena ležela. Pak odešel před dům, kde si zapálil cigaretu a pokračoval v pití alkoholu. V okamžiku, kdy zjistil, že v domě hoří, vběhl ještě dovnitř. Je otázkou, zda se chtěl pokusit aktivně požár hasit, či nikoliv. Každopádně hasiče zavolal až soused.

Znalecká zkoumání prokázala, že v době tragédie měla žena v těla alkohol vyšší, než 3 promile, muž nadýchal 1,21 promile alkoholu.

Kriminalisté zjistili, že muž byl již v minulosti 6x soudně trestán, z toho jeden trest by nepodmíněný. Většinou se jednalo o trestné činy související s alkoholem (ohrožení pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí)

Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři roky.