Jen ohořelé trosky zůstaly po nočním požáru jedné z hal semechnické drůbežárny. V ní uhořelo také přes 25 tisíc čtrnáctidenních kuřat, které byly určen k odchovu. Škoda byla odhadnuta na 4,5 milionu korun, avšak další ztrátu pocítí společnost DŽV Rychnov nad Kněžnou, která drůbežárnu provozuje. „Ještě jsme na místě nebyli. Teď probíhá vyšetřování a jsou zde hasiči a policisté. Pro nás se bude jednat o vícenáklady, jelikož kuřata budeme muset koupit,“ uvedl ředitel společnosti Zdeněk Vošlajer.

Hned po ránu se troskami začali probírat vyšetřovatelé hasičů i policisté. Zatím však není možné říct, co přesně za požárem stálo. „Nevylučujeme žádnou z možností. Mohlo se jednat o technickou závadu, zapálení z nedbalosti nebo i úmyslné založení. Jsme však teprve na začátku,“ objasnil vyšetřovatel rychnovských hasičů Jiří Václavík. Na pomoc byl přivolán i speciálně vycvičený pes, který by odhalil ohnisko, kde byla použita hořlavina. Kdy budou hasiči i policisté chytřejší , se teprve uvidí. „V případě potřeby se na místo vrátíme ještě v příštích dnech,“ upřesnil Jiří Václavík.

Plameny budovu drůbežárny zachvátily krátce po úterní desáté hodině večer. „Operační středisko hasičů v Rychnově nad Kněžnou bylo o požáru informováno deset minut před desátou hodinou večer. Operační důstojník na místo ihned vyslal jednotky profesionálních hasičů z Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky. Na pomoc vyjeli i hasiči z podniku Škoda Kvasiny, dále jednotky dobrovolných hasičů z Opočna, Českého Meziříčí, Trnova, Dobrušky, Bohuslavic a Semechnice,“ upřesnila mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

Jen co jednotky dojely na místo, bylo jasné, že z haly se nepodaří nic zachránit. Důležité však bylo oheň zkrotit, aby nezasáhl další budovu s kuřaty a hned vedle stojící kotelnu na lehké topné oleje. To se naštěstí hasičům podařilo. Uhasit plameny zvládlo 61 hasičů krátce před půl dvanáctou v noci. Nasadit museli třináct vodních proudů a čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren bylo zřízeno u rybníka nedalekého rybníku Broumar. Dohašování však pokračovalo až do 1:47 hodin. Navíc až do rána zůstali na místě dobrovolní hasiči z Trnova, kteří požářiště hlídali.

Bohužel nebylo možné zachránit čtrnáctidenní kuřata, která byla v hale odchovávána. Těch v plamenech zahynulo více než 25 tisíc. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na 4,5 milionu korun,  dalších 600 tisíc na uhynulé drůbeži. Příčina požáru není ještě jasná.