"Dvě osoby musely být připojeny k umělé plicní ventilaci a uvedeny do umělého spánku. Jedna z nich byla letecky převezena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, druhá do Hradce Králové," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý s tím, že druhá osoba má popáleniny na více než 30 procentech těla.

Další dvě osoby utrpěly středně těžká zranění a při vědomí byly převezeny také do pražské nemocnice. „Všichni tři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče v umělém spánku. Dva z nich jsou po operaci,“ upřesnila mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová.

K explozi došlo zhruba po sedmé hodině ranní v jednom z výrobních objektů, kde se pracuje se střelným prachem.  "Požár je uhašen a veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí," uvedla krátce po deváté hodině Policie České republiky. V době nehody se v objektu nacházeli čtyři lidé, v celém areálu však pracovalo na 500 osob. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zrušil svůj naplánovaný program a kvůli vážné situaci přijel do Pardubic. „Provoz sušárny, kde k nehodě došlo, byl zastaven. Sušárna je v současné době k nepoužití, je zdevastovaná," řekl Havlíček.

Příčina zahoření zatím není známá, vyšetřuje ji tým Explosie, policie, hasičů a také komise z báňského úřadu. "Během několika dnů budeme mít výsledky čtyř komisí, následně z toho budeme vyvozovat konkrétní závěry," doplnil ministr Havlíček

„Vyšetřovatelé jsou stále na místě, v tuto chvíli probíhá ohledání požářiště, veškeré důkazy a věci, které na místě budou zjištěny, budou předmětem vyšetřování,“ přiblížila okolo poledne policejní mluvčí Eva Maturová.

Vedení společnosti si zatím netroufá odhadnout škody. "Je to moc čerstvé, škody budeme zjišťovat," dodal mluvčí Explosie Martin Vencl. Nehoda zasáhla pouze jeden objekt, ostatní provoz společnosti nebyl dotčen. Nyní se společnost zaměřuje také na rodiny zraněných zaměstnanců. "Komunikujeme s příbuznými účastníků neštěstí a snažíme se co nejvíce zmírnit dopady, které událost na jejich psychiku má," vysvětlil předseda představenstva společnosti Radomír Krejča.

Podle pardubické radnice událost nijak neohrozila obyvatele Pardubic. "Svým rozsahem se jedná o záležitost vnitropodnikovou, z tohoto důvodu město nebylo nuceno přijmout jakákoli bezpečnostní opatření," konstatovala mluvčí pardubického magistrátu Iveta Koubková.

Podrobnosti zjišťujeme