Konečný účet výbuchu: Jeden mrtvý a šest zraněných
Značně poškozený dům, jedna mrtvá žena a šest zraněných, z toho jeden člověk těžce. Takový je výsledek nedělního ranního výbuchu v pětipodlažním bytovém domě ve Střelecké ulici v centru Hradce Králové. Hmotné škody na objektu zatím nelze odhadnout, půjdou ale do milionů.Exploze zničila první dvě patra obytného domu.

Příčinu výbuchu vyšetřuje policie, ale spekuluje se o zemním plynu. „Probíhá vyšetřování a příčina výbuchu bude známá až po uzavření šetření. Uzavřeli jsme hlavní uzávěr plynu v okolních objektech a proměřili koncentrace,“ sdělil nám na místě neštěstí Luboš Falhaur z Východočeské plynárenské. Podle mluvčí hradeckých hasičů Martiny Žahourkové došlo k výbuchu pravděpodobně v bytě ve druhém nadzemním podlaží, které je nejvíce zdevastované. Poničených je v domě několik dalších bytů, do přízemního bytu se dokonce zřítil strop.

„Je tam jedna mrtvá, třiatřicetiletá žena, která byla vyproštěna zpod trosek asi po hodině a půl po výbuchu. Těžce zraněný sedmaosmdesátiletý muž s popáleninami na více než 60 procentech povrchu těla byl letecky dopraven do popáleninového centra v Praze na Vinohradech. Šel hned na operační sál. To je nejzávažnější poranění. Pak tam byly tři děti ve věku jeden, osm a jedenáct let, zbývajícími zraněnými jsou dospělí. Všichni jsou s lehkými a středně těžkými zraněními v hradecké fakultní nemocnici,“ uvedl Jiří Mašek z hradecké záchranné služby.

Primátor Hradce Králové, který na místo přijel půl hodiny po výbuchu, byl událostí zdrcen. „Je to obrovské neštěstí. Nic podobného v Hradci nepamatuji. Lidi se pokusíme ubytovat v ubytovně Kondic v dopravním podniku a budeme to ještě řešit později. Jsou nějaké volné byty, které se nedávno vypisovali do prodeje, tak pravděpodobně tam postižené přestěhujeme,“ prohlásil primátor. Stav domu bude muset posoudit statik. „Nikdo neví, jestli se to někde nehnulo,“ dodal primátor.

Na místě zasahovalo pět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, tedy zhruba padesát šedesát lidí. „Museli zasahovat v dýchacích přístrojích, protože uvnitř je spousta prachu,“ řekla nám Martina Žahourková z Hasičského záchranného sboru Královéhradec­kého kraje.

Na místo se dostavil také nový hejtman kraje Lubomír Franc, který si první dny ve funkci představoval jinak. „S krizovým řízením jsem se rámcově seznámil teprve v pátek, ale všechno funguje tak, jak by mělo. Práce hasičů i záchranky je perfektní,“ uvedl pro Deník. (čer)

První oběť výbuchu plynu ve Střelecké ulici objevili hasiči v sutinách domu. Podle hlavního lékaře rychlé záchranné služby Jiřího Maška jde zhruba o třicetiletou­ ženu.

„Zatím nebyla identifikována. Hledáme dál, na místě jsou i psovodi. Hasiči totiž předpokládají, že by v troskách měl být ještě další člověk,“ řekl Jiří Mašek.

Hasiči už z trosek vyprostili sedm zraněných lidí, z toho tři děti, s lehkými a středně těžkými zraněními, které záchranná služba převezla na oddělení urgentního příjmu hradecké fakultní nemocnice.

V kritickém stavu je 87letý muž, kterého záchranáři transportují na popáleninové centrum do pražské nemocnice na Vinohradech.

„Muž má popáleniny na šedesáti procentech těla. Proto jsme rozhodli o jeho přesunu do Prahy. O ostatní se postarají lékaři v Hradci,“ řekl Jiří Mašek.

Střepy z výloh a oken zasypaly vozovku a zasáhly až chodník na protější straně vozovky.

Policisté museli Střeleckou ulici uzavřít. Magistrát vyhlásil požární poplach pro další dobrovolné jednotky hasičů.

Doprava je silně omezena. Je svedena do jednoho dopravního pásu (blíže k Farářství).

Na místě jsou desítky policistů a záchranářů a padesát hasičů.

Okolní ulice v části města byly odpojeny od přívodu plynu. "Příčiny výbuchu zatím neznáme," řekl Deníku mluvčí Východočeské plynárenské (VČP) Luboš Falhaur.

Na místo neštěstí přijeli představitelé města a politických stran.