„Vyhláška číslo 111 z roku 1981 o čištění komínů jasně říká, že u topidel na tuhá paliva s výkonem do 50 kilowattů, se musí čistit komín nejméně šestkrát do roka, s výkonem nad 50 kW čtyřikrát. To se však v regionu nedodržuje, a proto jsou požáry komínů poměrně časté,“ bilancoval vyšetřovatel rychnovské požární stanice HZS Královéhradeckého kraje Jiří Václavík s tím, že výjimkou jsou jen rekreačně využívaná topidla, kde stačí čištění komínu od sazí jednou za rok.

Deset za rok

Rychnovští profesionálové podle statistik zasahují u 130 požárů ročně, z toho kolem deseti je spojeno právě s komínem a s topnými tělesy. K většině požárů přitom dochází v topné sezoně. Zejména u rekreačních objektů, kde se u komínů náchází dřevěné trámy, pak vznikají značné škody, kdy shoří většina nemovitosti. „Největší nárůst těchto případů byl v devadesátých letech, v současnosti se již čísla ustálila na zmíněných asi deseti případech,“ upřesnil operační důstojník HZS.

Jak doplnil vyšetřovatel, odborné vyčištění komínů by měl provést kominík. Ve vyhlášce uvedený Kominický podnik již neexistuje a teď se tito živnostníci sdružují v tzv. Cechu kominíků. Každý majitel by měl proto tyto odborné služby vyhledat sám.

„V případě, když zjistíme, že k požáru komínu došlo z důvodů porušení vyhlášky, vystavuje se majitel topidla sankcím dle zákona o požární ochraně. Jako fyzická osoba si při používání komínu musí počínat tak, aby nedošlo k požáru. Na místě mu proto můžeme uložit blokovou pokutu do tisíce korun. V případě, že vše jde do správního řízení, se může finanční postih vyšplhat do deseti tisíc korun,“ varoval Jiří Václavík.

Výpočet škody

Nedodržování vyhlášky č. 111/1981 Sb. o čištění komínů potvrdil Deníku i likvidátor České pojišťovny Miloš Koukol. „Již mnohokrát jsem byl u škod způsobených právě nedbalostí a pojišťovny toto pečlivě sledují. Doklad o čištění komínu je totiž rozhodující při likvidaci a ovlivní výši plnění. Ze zkušenosti ale vím, že lidé čistí komíny tak dvakrát, maximálně třikrát do roka. V některých případech to provádějí i svépomocí,“ míní Koukol, který při zjišťování příčiny požárů spolupracuje s hasiči.


Kolikrát do roka si necháváte čistit komín? Zvete na to kominíka? Je jich dost, nebo řemeslo vymírá?
Vyjádřete se v diskuzi pod článkem!