Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, které na místo vozila Horská služba Krkonoše a při hašení využili vodu zasněžovacího systému sjezdovky Javor. Škoda přesáhne milionovou hranici. Na horské chatě Bažina se pořádaly lyžařské výcviky, výlety, kurzy, instruktorské kurzy. "Situace je špatná, chalupa shořela. Zůstal z ní jen komín a střecha," konstatoval ředitel školy ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově Jiří Paták. "Nicméně i v této nepříznivé situaci doufám, že se ji pokusíme obnovit a uvést do užívání jako nový objekt. Chalupa byla pojištěná. Hodně jsme ji využívali jak my, tak i ostatní organizace ke sportovním kurzům nebo rekreačním účelům," dodal. V pondělí měl začít na chatě Bažina kurz žáků speciální střední školy z Hostinného.

Před dvěma lety proběhla v chatě větší rekonstrukce a dovybavení interiéru. Podle Patáka chalupu získal po revoluci v privatizačním projektu od státního podniku Stavoprojekt nejprve školní sportovní klub při ZŠ Komenského v Trutnově a později ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově.

Před půlnocí hasiči požár lokalizovali, poté probíhaly dohašovací práce. Na objasnění příčiny vzniku požáru pracuje vyšetřovatel hasičů.

"V průběhu noci došlo kolem druhé hodiny ranní k redukci zasahujících jednotek, na místě zůstala už jen dobrovolná jednotka z Pece pod Sněžkou. Část objektu se musela nechat kontrolovaně dohořet, proto zatím nebyla ohlášena likvidace události," přiblížila aktuální stav událostí v pondělí ráno mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Celý zásah byl komplikovaný, ať už kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu, ale i kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt. Zasahujícím jednotkám na místě velmi pomohla horská služba, místní lidé s rolbou, ale i provozovatel vleku Javor, který umožnil napojení na zasněžovací systém," ocenila.

"Problém byl v tom, že hasiči nemohli k ohni dostat vlastní techniku a nakonec i sami by museli cestu k chatě absolvovat pěšky. Vyčlenili jsme tedy čtyři naše záchranáře s terénní čtyřkolkou a sněžnými skútry a začali vše k požáru přepravovat," popsal akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Hasiče vystřídal na místě události v Peci pod Sněžkou vyšetřovatel hasičů, který si povolal specialisty v oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč. Příčina vzniku je i po pondělním ohledání stále předmětem vyšetřování. Škoda, kterou plameny napáchaly, byla odhadnuta na 4 miliony korun. Požár chatu prakticky zničil, uchráněné hodnoty představují 50 tisíc korun.

close V Peci pod Sněžkou hoří školní horská chata Bažina. info Zdroj: ZŠ kpt. Jaroše Trutnov zoom_in

Hasiči měli složitou situaci. Zasahovali v těžko přístupném horském terénu, kam se složitě dostávali. Informaci o požáru v Peci pod Sněžkou přijalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje v neděli v 18.35 hodin.

"Chalupa nebyla pro těžkou zásahovou techniku přístupná, proto musely být hasební prostředky na místo dopravovány pomocí skútrů nebo rolby. Hasičům tak s dopravou pomáhala Horská služba i místní. Na místě byly nejprve tři jednotky požární ochrany, kvůli střídání zasahujících hasičů a doplnění hasebních prostředků si vyžádal velitel zásahu přítomnost dalších dvou jednotek. Od počátku pracovaly s informací, že se v zasaženém objektu nikdo nenachází," sdělila k nedělnímu zásahu v Krkonoších mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasičům se podařilo na místě napojit na zasněžovací systém. "Hasíme tak pomocí vody ze zasněžování. Velitel zásahu si povolal další jednotky, aby byl na místě dostatek hasičů a hasebních prostředků," doplnila Götzová.

Když se hasiči dostali k místu události, byl požár v pokročilé fázi. Jednotkám se podařilo napojit na systém zasněžování, k hašení tak použily vodu na výrobu technického sněhu. Z okolního prostředí byl požár objektu pod kontrolou, žádné další budovy neohrožoval. Oheň se však držel uvnitř domu pod plechovou střechou. Těsně po 23. hodině se podařilo zasahujícím hasičům požár lokalizovat, nyní probíhají dohašovací práce.

Na místě působí také vyšetřovatel hasičů, který bude pracovat na objasnění příčiny vzniku požáru. Škoda nebyla prozatím přesně vyčíslena, ale podle prvních odhadů přesáhne milionovou hranici," uvedla mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.

Na místě zasahuje profesionální jednotka hasičů Trutnov a jednotky dobrovolných hasičských sborů Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Mladé Buky a Svoboda nad Úpou.

Při požáru u vleku Javor v Peci pod Sněžkou pomáhali i členové Horské služby. Kolem půl sedmé večer je zalarmoval krajský dispečink Hasičského záchranného sboru. "Problém byl v tom, že hasiči nemohli k ohni dostat vlastní techniku a nakonec i sami by museli cestu k chatě absolvovat pěšky. Vyčlenili jsme tedy čtyři naše záchranáře s terénní čtyřkolkou a sněžnými skútry a začali vše k požáru přepravovat," popsal akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

V současné době hasiči stále hlídají místo požáru. "My tedy jednou za čas opět na sněžných skútrech a terénní čtyřkolce hasiče s jejich technikou k chatě dopravíme a vystřídané lidi pak svezeme zpět do Pece," doplnil Jirsa. Horská služba stejným způsobem hasičům pomáhá, kdykoliv se přihodí požár na některé ze špatně přístupných horských bud.

Školní chatu Bažina, která patří ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově, mají podle webu školy možnost využít i ostatní školy nejen z Trutnova, ale i ostatní zájemci o zimní sporty a letní turistiku z řad veřejnosti. Škola se každým rokem snaží o neustálou obnovu interiéru, aby odpovídala běžnému standardu, který vyžaduje především dětská rekreace.