Požár lesního porostu vzplál v těžko přístupném terénu. Hasičům práci ztížila i odpolední teplota kolem 34 stupňů.

V pondělí krátce před šestnáctou hodinou byl ohlášen požár lesního pozemku v obci Dobré, místní části Rovné. Oheň zasáhl plochu 75 krát 40 metrů lesní mýtiny po těžbě, která se nacházela na špatně přístupném místě ve svahu. Z mýtiny se plameny rozšířily i do přilehlého vysokokmenného lesa.

Jiskra od ohniště

Příčiny požáru se zatím vyšetřují. „Pravděpodobně ho způsobila jiskra od ohniště těžby. Nejdříve se však musí vyloučit také úmyslné zavinění,“ řekl vyšetřovatel HZS v Rychnově nad Kněžnou Jiří Václavík. U požáru zasahovalo několik požárních jednotek z nejbližšího okolí – hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky, HZSP Škoda Kvasiny a JSDH Dobré, Solnice a Dobruška. Hmotná škoda je předběžně vyčíslena na pět tisíc korun. Skutečné škody na zalesněném pozemku se však projeví až po čase, kdy bude postupně zjištěno, které stromy a v jakém rozsahu oheň zasáhl.

Sucho a tropické teploty komplikují

Nepřehledný terén komplikovaly tropické teploty a dlouhodobá sucha. Práce zasahujících hasičů skončila až před půl devátou večer. Po dohodě s velitelem zásahu nechal majitel části poškozeného lesa na místo dopravit tisícilitrovou nádrž s vodou. Nyní musí požářiště kontrolovat a hlídat až do příchodu vydatného deště. „Trestuhodné je chování některých lidí, kteří v období sucha spalují zbytky po těžbě. Jedná se především o majitele pozemků či zaměstnance firem provádějící těžbu dřeva,“ dodal Václavík. Tímto činem práci hasičů velmi komplikují.

„Příčina vzniku požáru je předmětem šetření, s největší pravděpodobností se však jednalo o nedbalost při pálení klestu po těžbě. Při požáru nebyl nikdo zraněn,“ potvrdila tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Marina Žahourková.

Nedbalost lidí

Mnohé z lesních požárů jsou způsobeny nedbalostí a porušením předpisů z oblasti požární ochrany. V lese je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, to lze nejméně 50 metrů od kraje lesního pozemku. Nesmí se zde ani kouřit, protože právě odhozený nedopalek je nejčastější příčinou vzniku lesního požáru. Následkem mohou být mnohamilionové škody. Také z tohoto důvodu je v lese zakázáno tábořit mimo místa vyhrazená.