Pokud máte ale garáž, budete si muset pořídit hasicí přístroj i tam. To jsou jen některé z povinností, které pro majitele domů zavádí nová vyhláška o technických podmínkách požární ochrany. V platnost vejde prvního července letošního roku. Ty, kteří po tomto datu zahájí výstavbu jakéhokoli objektu, čekají změny. Povinné budou hasicí přístroje ale i požární bezpečnostní zařízení, tedy automatické hlásiče požáru.

Standard

„Vybavení objektů hasicími přístroji a hlásiči požáru jenom doporučujeme. Například ve Spojených státech amerických, kde jde o naprosto standardní vybavení domácností, právě hlásiče zachránily životy mnoha lidí a také následky požárů nebyly tak katastrofální,“ uvedl včera Jiří Václavík, vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov n. K. Hlásič jakmile „zjistí“ nebezpečí požáru, spustí alarm, který upozorní majitele objektu. Mnohdy lidé uhoří ve spánku. Hlásič je však včas probudí.

Pár stovek

Hlásič požáru přijde na pár stovek korun. Závisí na výrobci a také prodejci. Jde však o investici, která prokazatelně zachraňuje životy a majetky. Navíc vyhláška bude od července neúprosná. Na Rychnovsku při požáru naposledy zemřel muž loni v lednu. I jemu mohl hlásič pravděpodobně zachránit život.
„Vyhláška se bude vztahovat na objekty, na něž bude vydané stavební povolení po vejití vyhlášky v platnost. Domy a další objekty vybudované před tím tuto povinnost sice nemají, ale hasiči hlásiče a hasicí přístroje doporučují,“ pokračoval Václavík.

Kontroly instalace hlásičů požárů budou provádět při kolaudacích u rodinných domků pracovníci stavebních úřadů. „Hlásiče jsou malé a umísťují se většinou na strop. U některých objektů, jako jsou domy s byty, či zdravotnická zařízení a podobně, jsou umístění daná vyhláškou. Například v obytných domech musí mít hlásič každý byt,“ řekl vyšetřovatel požárů.

„Bydlíme už pět let v novém domku. Vyhláška se nás tedy netýká. Přesto jsem se rozhodl, že si hlásič požáru pořídím. Rádi si s manželkou děláme romantické večery při svíčkách. Jednou jsem ale usnul a žena odešla do koupelny. Vzbudil mě pak její jekot, když se vzňal ubrus na stole. Jsme už opatrnější, ale hlavně o hlásiči uvažujeme,“ konstatoval Pavel Vobořil z Dobrušky.

Náklady

„Chceme si postavit rodinný domek. Nyní dáváme do kupy plánky a samozřejmě už máme pozemek. Víme, že půjde o spoustu zařizování a hlavně výdajů. Na druhou stranu, v tak velké sumě se částka za hasicí přístroj a hlásič požáru ztratí,“ je přesvědčen Miloš Kvapil z Kostelce nad Orlicí.