U požárů lesních, polních a travních porostů statistiky dokonce ukazují až trojnásobný nárůst. Od začátku roku do konce srpna likvidovali hasiči v Královéhradeckém kraji už 760 požárů, čímž pokořili celkový počet požárů za celý loňský rok, kdy zasahovali u 685 událostí.

„Podle aktuálního vývoje lze předpokládat, že do konce letošního roku padne hranice tisícovky požárů, jako tomu bylo v rekordním roce 2015. Tehdy se kraj také potýkal s velkým suchem a bylo také vyhlášeno období mimořádných klimatických podmínek,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová. Se suchem se pojí větší prašnost, což znamená vyšší riziko vzniku požáru.

Vyšetřovatelé hasičů evidují od začátku roku dva požáry s nejvyšší škodou deset milionů korun. V jednom případě způsobilo škodu hoření kombajnu u Nepolis na Hradecku. Při provádění zemědělských prací došlo k technické závadě na stroji a k následnému zahoření. Další desetimilionovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé po požáru v hale dřevozpracujícího závodu v Libčanech na Hradecku. Příčinou byla provozně-technická závada.

Kvůli extrémnímu suchu vyhlásil hejtman Královéhradeckého kraje 25. srpna období mimořádných klimatických podmínek. Dokument je stále v platnosti a obsahuje výčet opatření, která musí obyvatelé kraje během sucha dodržovat.   (vm)