Včerejší odpolední přívalový déšť přišel ani ne dva měsíce po bleskové povodni, která se regionem prohnala, a už znovu měli obyvatelé bahno a vodu ve svých domech.

Nejhorší panovala situace v Javornici a Rybné nad Zdobicí, kde valící se voda podemlela silnice. V Javornici se dokonce utrhla část svahu a komunikace nebyla průjezdná. Navíc museli být čtyři obyvatelé jednoho domu evakuování.

„Hasiči Královéhradeckého kraje během pondělního večera až do půlnoci zasahovali u 17 událostí. Vydatný déšť způsobil problémy hlavně na Rychnovsku, kde se voda a naplavené bahno z polí dostalo do domů a zablokovalo místní komunikace. Rychnovští profesionální a dobrovolní hasiči čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali naplaveniny a na některých místech také spadlé stromy a větve ze silnic,“ potvrdila mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

NA RYCHNOVSKU SPADLO AŽ 115 MILIMETRŮ SRÁŽEK, NEJVÍC V REPUBLICE - VÍCE ČTĚTE ZDE

Přívětivá situace nebyla ani v Pekle nad Zdobicí, Záměli, Slatině nad Zdobicí nebo Bačetíně.

„Bylo to strašné. Odpoledne začalo pršet a navečer jsme už měli vodu a plno bahna ve sklepě. Dokud to člověk nezažije, neví jaká je to hrůza,“ říká jedna z obyvatelek Rybné. Na Rychnovsku zasahovalo čtrnáct jednotek hasičů, z toho třináct dobrovolnických a jedna profesionální.

Průtok Kněžnou v Rychnově během pondělní průtrže mračen