Tragicky začal včerejší den pro obyvatele domu v ulici Spojenců v Úpici na Trutnovsku. Byt v dvoupodlažním objektu zachvátily hned po ránu plameny.
Hasiči po příjezdu na místo objevili za dveřmi bytu jen bezvládné tělo muže, který nejevil žádné známky života. Pomoci mu již nemohli.'

Požár vypukl v domě krátce po půl deváté ráno. Na místo vyjela jednotka profesionálů z Trutnova a jejich dobrovolní kolegové z Úpice se třemi cisternami. „Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu pět minut před devátou hodinou,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Příčiny vzniku požáru vyšetřuje policie ve spolupráci s hasiči. „V současné době je příčina stále v šetření. Domníváme se, že muž usnul na gauči s cigaretou v ruce a od ní se vznítila pohovka a oblečení, které měl muž na sobě,“ uvedl Libor Halouzka, příslušník pro vyšetřování požárů z požární stanice v Trutnově, a pokračoval: „Muž se udusil zplodinami hoření a následně uhořel.“

Předběžná škoda, kterou oheň napáchal, byla vyčíslena na šest tisíc korun, uchráněné hodnoty činí 100 tisíc.

„Jedná se o typické nedbalostní jednání kuřáků,“ poznamenal Halouzka. Podle informací Deníku šlo o člověka, který často požíval alkoholické nápoje, takže je možné, že byl před vznikem požáru opilý. „Vše ale prokáže až nařízená soudní pitva,“ dodal vyšetřovatel.

Daleko k tragédii nebylo ani v případě dalšího požáru, který zaměstnal deset zásahových vozidel hasičů v Nové Vsi na Rychnovsku. Ve středu krátce před půl sedmou večer tady vzplál rodinný dům. Jeho majitel naštěstí vyvázl jen s poraněním ruky. Objekt však zcela pohltily plameny.

Šest jednotek s ohněm bojovalo několik hodin. Dohašování a hledání ohnisek trvalo až do rána. „Požár způsobil škodu za 1,2 milionu korun. Hasičům se také podařilo uchránit sousední dům v hodnotě jednoho milionu,“ upřesnila mluvčí Martina Žahourková.

Příčina požáru je nyní v šetření. Podle prozatímních výsledků se oheň začal šířit z obývacího pokoje.

V sousedním Pardubickém kraji se černým písmem do paměti zapsaly tři události. Tou prozatím poslední je požár penzionu v Prostřední Lipce na Orlickoústecku, k němuž došlo 10. října.

Tehdy se proti budově vyřítil muž s autem naplněným propanbutanovými lahvemi. Jeho pokus o sebevraždu byl úspěšný, avšak výbuchem se plameny rozšířily do objektu penzionu. Škoda byla vyčíslena na sedm milionů.

„Nejtragičtější požár roku se stal 25. dubna. Tehdy se ocitl v plamenech rodinný dům v obci Opatov na Svitavsku. Dvě osoby zahynuly, škoda se vyšplhala na 1,5 milionu korun,“ upřesnila mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

SILVIE ŠPRYŇAROVÁ
MIROSLAVA JASANSKÁ