Historie obchodu

Za účasti zástupců vedení města oficiálně otevřel Jiří Syrový 11. února 1994 v areálu bývalého textilního podniku Pleas krám se železným sortimentem a domácími potřebami. Po likvidaci obchodu se stejným sortimentem s několikadese­tiletou tradicí na Starém náměstí si sem rychkle našli cestu nejen Rychnováci. Po osmi měsících provozu odkoupila železářství od Jiřího Syrového doberská firma Kerson, která zde fungovala do konce loňského roku. V této souvislosti vznikla i spekulace, že zavedené železářství končí.

„V žádném případě to není pravda. Celé zařízení včetně zásob jsme odkoupili od doberské firmy a v prodeji stejného sortimentu zde budeme pokračovat,“ reagoval na dotaz třetí spolumajite železářství Jiří Paluzga.

Rada nad zlato

Vedoucí obchodu Miroslav Urban je přesvědčený, že klasické železářství by ve městě chybělo a není sám. „Jsem stará generace, a proto vím, že se zákazníkem je třeba komunikovat. Jsem vyučený strojař, několik let jsem pracoval v údržbě bytového fondu a dokážu lidem poradit. K tomu vedeme i naše prodavače, učně, kterých mi zde prošlo pod rukou již několik desítek,“ uvedl obchodník, podle kterého přichází doba, kdy se lidé šetří a spoustu oprav se snaží řešit svépomocí. „Prostě šrouby, hřebíky a další sortiment byl a bude potřeba,“ míní vedoucí železářství.

„Dobrá rada nad zlato. Když přijdete do supermarketu, nikdo vám pořadně neporadí. Odtud odcházím vždy spokojený a byla by veliká škoda o železářství přijít,“ uvedl včera jeden z pravidelných zákazníků obchodu.