Za cizince jsou však považováni pracovníci z třetích zemí, nikoliv z členských států Evropské unie (EU). Na Rychnovsku je nejvíce Poláků a Slováků, kteří jsou většinou zaměstnáni v kvasinské automobilce.

Místa neubírají

Sehnat kvalifikované zaměstnance je pro české firmy čím dál větší problém. A to přesto, že v zemi je na úřadech práce zaregistrován zástup 355 tisíc nezaměstnaných. Současně tam však visí seznam 150 tisíc volných pracovních míst. Na český pracovní trh proto postupně pronikají cizinci. Ti se dnes již podle odhadů podílejí až šesti procenty na výkonu české ekonomiky. Před dvěma lety to bylo o procentní bod méně.

Podle Štěpána Jurajdy z ekonomického institutu CERGE-EI jsou ale obavy, že by cizinci brali práci Čechům, liché. „Zaplňují jen volné místo na trhu,“ říká.

Převažují Poláci

S tímto názorem souhlasí i vedoucí oddělení trhu práce při rychnovském Úřadu práce (ÚP) Hana Kasperová. „Skupinu 1600 cizích pracovníků rozdělujeme: Na cizince, kterých je 375, z toho většinu, a to 147 lidí tvoří Ukrajinci. Tato skupina u nás pracuje na základě povolení ÚP. Naopak, 1230 občanů EU, kteří povolení nepotřebují, jejich zaměstnavatel má pouze informační povinnost, tvoří ve skupině většinu. Z toho je 866 Poláků a 326 Slováků,“ upřesnila vedoucí pracovnice ÚP.

Jak doplnila, tito zaměstnanci v žádném případě nepřipravují o práci tuzemské pracovníky, ale jsou nabíráni na pracovní místa, kam nelze umístit české uchazeče.

„Bezesporu k největším zaměstnavatelům zmíněných Poláků a Slováků je kvasinská automobilka,“ doplnila. To potvrdil i tiskový mluvčí koncernu Škoda Auto, a. s. Jaroslav Černý. „V závodě Kvasiny v současnosti pracuje 443 cizinců. Z toho je 99 procent Poláků zbytek, tvoří Slováci,“ reagoval včera na dotaz Černý.

Vedoucí rychnovského jednatelství Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Jiří Daniel považuje možnost získávání nových pracovníků z EU za velmi potřebnou. „V současnosti docházejí zdroje vhodných pracovníků z úřadu práce. Navíc se rozšiřují provozy největších zaměstnavatelů v regionu jako je například automobilka či rychnovský FAB. I když jsme teprve na začátku, podnikatelé nemají velké zkušenosti, lidi z EU potřebujeme ,“ míní.

Podle sociologa Dušana Drbohlava se dokonce Česko do budoucna bez většího počtu cizinců, kteří by u nás pracovali, neobejde. Jak bude postupně stoupat průměrný věk obyvatelstva a počet Čechů kvůli nízké porodnosti klesat, tak budou potřeba víc a víc.
„Některé studie naznačují, že zahraniční pracovní síla – včetně té nelegální – pomáhá hnát hlavní motory české ekonomiky,“ dodává Drbohlav.
Vláda kvůli nedostatku lidí, především kvalifikovaných, chystá i projekt zelené karty. Ten by měl zjednodušit obsazování pracovních míst cizinci a zkrátit na minimum dobu, za kterou jim české úřady vydají povolení v zemi pracovat. Marek Pokorný

Infografika Rychnovský deník