„Dárky bychom neměli nakupovat na poslední chvíli, ale s určitým předstihem. Jednak je větší výběr a co je podstatné, nakoupíme v klidu. Teď nemluvím jen o stresu, který čeká na ty, kteří nechají nakupování dárku na Štědrý den dopoledne, ale především o klidu, který potřebujeme na to, abychom si kupovanou věc dobře prohlédli, případně nechali vyzkoušet,“ radí čtenářům Deníku Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Vyzkoušení výrobku je velice důležité, protože není větší zklamání, než když dítě rozbalí pod stromečkem hračku, která nefunguje. Samozřejmě se může stát, že koupený dárek se nebude líbit nebo se prostě z nějakého důvodu nehodí. Pokud si tedy nejsme jisti, že s dárkem uspějeme, je vhodné se s prodejcem domluvit, zda bude ochoten koupenou věc po Vánocích vyměnit.

„Znovu však připomínám, že to není jeho povinnost, neexistuje žádná lhůta, během které bychom mohli věc bez udání důvodů vyměnit nebo vrátit. Záleží pouze na dobré vůli prodávajícího. Pokud nám vyhoví, je automatické, že v těchto případech bude požadovat vrácení věci v originálním obalu, u textilu neodstřižené visačky, na věci nesmí být vidět známky použití a tak dále. Samozřejmě dobře schováme doklad o koupi a výměnu provedeme co nejdříve po Vánocích,“ upozorňuje Josef Černý.

Některé obchodní řetězce tuto možnost přímo nabízejí, ale i zde bývají určité podmínky, se kterými je důležité se seznámit předem, protože se mnohdy výměna zboží nevztahuje na celý soriment nebo bývá časově omezena.

V souvislosti s nákupem dárků se ještě vrátíme k půjčkám. Vánoce se v posledních letech proměnily ze svátků klidu v jakési soupeření, kdo dá komu dražší dárek. A protože ne každý je schopen vytáhnout příslušný obnos z peněženky, stále více občanů si bere na vánoční dárky půjčky.
„I když to zásadně nedoporučuji, těm, kteří jsou pro tento způsob nákupu rozhodnuti, to nemá smysl rozmlouvat. Zopakuji tedy alespoň základní rady – rozmyslete si, jestli je půjčka opravdu nutná a nelze se bez ní obejít. Pokud zjistíte, že to jinak nejde, vezměte si půjčku na co nejkratší dobu, uzavřete ji v renomovaném ústavu a ne na ulici nebo po telefonu a především si každou smlouvu před podpisem řádně a v klidu přečtěte. Zjistěte si, o kolik ve skutečnosti přeplatíte, jaké jsou možnosti předčasného splacení a tak dále. Solidní peněžní ústav se pozná i podle toho, že vám smlouvu půjčí na přečtení domů,“ uzavírá Černý.