Míra nezaměstnanosti se od srpna nezměnila, její hodnota je stále 9,4 procenta, což je skoro o procento víc než v celém Pardubickém kraji. Lidí bez práce je dvojnásobný počet než ve stejném období loňského roku, volných pracovních míst je naopak o polovinu méně.

Hromadné propouštění

Vývoj situace naznačuje, že bude hůř především na Orlickoústecku a Choceňsku. Do údajů o nezaměstnanosti za říjen se promítnou hromadná propouštění.
K poslednímu září definitivně skončila ústecká Perla, stejně dopadl mateřský závod Intergalu Vrchovina ve Skořenicích. Tamní drůbežářský provoz patřil mezi závody s nejdelší tradicí v republice, společnost vznikla v roce 1994, o deset let později se stala součástí holdingu Agropol Group. Závod se specializoval na porážku a zpracování drůbeže, kterou zákazníci znali na trhu pod značkou Vodňanské kuře. Firma už loni v říjnu uzavřela závod na výrobu drůbežích uzenin v Žamberku. Tehdy o práci přišlo 154 lidí, někteří z nich přešli právě do Skořenic. Tam nyní výroba skončila, zůstalo jen logistické středisko. Hromadnému propouštění neunikla ani slévárna v Hnátnici. Lidé ale přijdou o práci i v další choceňské firmě. Dá se tedy očekávat, že míra nezaměstnanosti v říjnu vzroste.

Volných pracovních míst je málo

V září evidoval Úřad práce v Ústí nad Orlicí celkem 6985 uchazečů o zaměstnání, 6814 z nich bylo schopno okamžitě nastoupit do práce. Jenže tuto příležitost měl teoreticky jen každý sedmnáctý, protože úřad v uplynulém měsíci evidoval pouze 397 volných míst. V září loňského roku to přitom bylo 725 míst. Největší poptávka mezi vyučenými pracovníky byla po prodavačích, zednících nebo kuchařích. Z oborů se středoškolským a vysokoškolským vzděláním byli žádáni telefonisté, pedagogičtí pracovníci, účetní, ale i lékaři. Z necelých čtyř set pracovních příležitostí jen zhruba čtyři desítky byly pro pomocné a nekvalifikované pracovníky.

V září byla v okrese nejvyšší nezaměstnanost na Českotřebovsku – 11,5 procenta, Lanš〜krounsku – 10,5 procenta a Orlickoústecku – 9,8 procenta. Nejvyšší celková průměrná délka nezaměstnanosti byla na Českotřebovsku.