Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI), která v minulých dnech provedla namátkovou kontrolu firem, jež poskytují spotřebitelské úvěry.
„Prověřili jsme šest soukromých společností a problémy jsme objevili u dvou subjektů. V obou případech se žadatelé nedozvěděli, kolik zaplatí například za sepsání smlouvy, vedení účtu a na dalších poplatcích,“ uvedl ředitel hradeckého inspektorátu ČOI Karel Nohejl.
Jeden z hříšníků se bude zřejmě zpovídat také policii. Inspektoři totiž zjistili, že při předčasném splacení úvěru zákazník zaplatí prakticky stejný obnos peněz jako při řádném splácení. „To už hraničí s neoprávněným majetkovým prospěchem. Policie by měla prověřit, zda nejde o přestupek či trestný čin,“ řekl Karel Nohejl.
Česká obchodní inspekce zkontrolovala také pět staročeských tržišť v kraji, kde se zaměřila na prodejce balonků a dalšího zboží, které na podobné akce nepatří.
„Nemůžeme prodej zakázat, to je věc provozovatelů. Prověřili jsme ale, zda prodávají podle českých zákonů. Deset z patnácti prodejců chybovalo, a zaplatili pokutu.“