"Je to boj o přežití. Prodej dekorativních stuh se skoro zastavil, poklesl nám o desítky procent. Prodá se jen minimum, a to jen díky tomu, že pořád fungují velkoobchody, i na bázi e-shopů," říká Zdeněk Zounar, který má na starosti prodej v dobrušské společnosti Stuha. Ta patří k předním evropským výrobcům v oboru.

Tradice výroby stuh v Dobrušce se přitom zrodila už na sklonku 19. století v malé Froweinově továrně. A protože její produkce měla úspěch, netrvalo dlouho a ve městě byla založena další firma, která začala v oboru podnikat. Nakonec se v roce 1911 oba konkurenční podniky sloučily ve Spojené továrny na stuhy. Ty se v roce 1948 začlenily do národního podniku STAP. Opětovného osamostatnění se podobně jako řada dalších firma dočkala až v 90. letech, kdy byla založena společnost Stuha.

Uplynulý rok byl pro ni velkou zkouškou. Výrazně pocítila i lockdowny v rámci Evropské unie.

"Alespoň trošku se nám ulevilo v období před Vánocemi, které bylo v relativně volnějším režimu. Loni na jaře jsme pak dokázali část výroby zachránit tím, že jsme na trh dodávali bavlněné stuhy na textilní roušky, byla po nich velká poptávka, ale to je všechno pasé," vysvětluje Zdeněk Zounar.

Také on doufá, že Velikonoce v tomto režimu budou poslední. Firmě nyní pomáhá jiný druh sortimentu.

"Máme výrobu rozdělenou. Dopad na tržby jsme částečně dokázali vykompenzovat výrobou technických stuh pro zpracovatele i ohradníkových stuh, šňůr, lan, které vyrábíme pro německého partnera, drží nás v této době nad vodou," dodává.