Zdražení potravin přimělo některé občany na Rychnovsku, aby nakupovali ve slevách a využívali nabídky supermarketů.

Ceny se zvedly hlavně u mléčných výrobků. Máslo, které loni stálo třicet korun, se dnes prodává i za čtyřicet. Proto někteří občané nakupují na tržnicích v Polsku, kde jsou ceny těchto výrobků nižší než u nás. Většina však dává přednost nabídkám tuzemských supermarketů.

Výhodný nákup

"Ve velkým obchodních domech se ještě jakž takž nakoupit dá. Jsem v důchodu, takže si musím peníze hlídat víc. Proto sleduji různé akce, slevy a reklamní letáky. Ve slevě kupuji třeba sýry, ty se mi teď zdají drahé,“ uvedla Hana Flídrová z Kostelce nad Orlicí.

Kromě másla a sýrů podražily také další mléčné výrobky včetně samotného mléka. Litr polotučného mléka se dal loni sehnat za 12,50, za akční ceny v supermarketech na Rychnovsku i za 10 korun. Letos se jeho ceny pohybují mezi 17 a 19 korunami.

Místo deseti pět

Vyšším cenám se lidé nevyhnou ani při nákupu jogurtů. Oblíbený Pribináček podražil o tři koruny.,,Přijde mi, že se hodně zdražilo. Kromě mléčných výrobků jsou dražší i ostatní druhy potravin – třeba pečivo. Tak nekupuji deset rohlíků, ale jenom pět,“ stěžovala si Štěpánka Rakašová z Jablonného nad Orlicí. Výrazně se zvedly právě ceny pečiva. Zmiňovaný rohlík letos vyjde na 2,50, loni stál jenom 1,90.

Ovoce a zelenina

Lidem se také nelíbí ceny ovoce a zeleniny, které se zvyšují už od minulého roku. Někteří dávají přednost tržnicím, na kterých jsou tyto produkty levnější a podle zákazníků i čerstvé. ,,Musíte prostě hledat, kde jsou potraviny levnější. Ne že bych se potom vyloženě pídila, ale rozmýšlím se, jestli by ta věc jinde nestála méně. Neříkám, že se ceny zvedly nějak razantně. Jenže když se to všechno nasčítá, je to pěkná částka. Teď se více než jindy vyplatí sledovat slevy a akce,“ potvrdila zkušenost Pavlína Macková z Rychnova n. K.

Ne všem ale připadají nabídky supermarketů tak výhodné. Avizované zboží nemusí být vždy na skladě, často bývá vyprodané. ,,Na letáku napíšou všechno možné. Jenže pak tam přijedete a zjistíte, že polovinu těch věcí tam stejně nemají. Ale když už tam jste, tak nejedete s prázdnou domů a něco si nakoupíte. A tenhle nákup už tak výhodný být nemusí. S tím oni počítají,“ uvedla Marie Kovaříčková z Častolovic.

Služby

V souvislosti s inflací se nezvyšují jen ceny potravin ale i dalších produktů nebo služeb. Kromě toho na lidi doléhají i platby u lékaře. ,,Když spočítám, kolik dohromady utratím za nákup v potravinách a lékarně, je to téměř k pláči,“ stěžovala si Libuše Benešová z Rychnova nad Kněžnou.

-----------------------------------------------

 

Všichni občané oslovení Deníkem ale nebyli takto skeptičtí. ,,Nic mi nechybí. Mám střechu nad hlavou a hladem netrpím. Nevím, proč si všichni pořád tak stěžují. Lidé se prostě jen musí trochu uskrovnit. Mně zbude i na pivo,“ vysvětloval Stanislav Krejčí z Rychnova nad Kněžnou.

Od letošního roku se pan Stanislav spolu s dalšími milovníky piva bude muset uskrovnit i v pití zlatavého moku. Pivo letos kvůli nárůstu cen sladovnického ječmene podraží zhruba o čtvrtinu. Lahvová desítka by mohla stát až jedenáct korun. Na současných cenách nezůstane ani tvrdý alkohol Ten se někde zdražuje až o deset procent.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ