"Firmy v průmyslové zóně Kvasiny zahájili tento týden výrobu za podmínek omezeného provozu. Vzhledem k tomu, že firmy podílející se na výrobě automobilů jsou na sebe navzájem úzce navázány, je nutné, aby byl provoz obnoven ve všech závodech zároveň. V závodech a agenturách práce v průmyslové zóně zatím chybí dojíždějící zaměstnanci z Polska. Vzhledem k tomu, že Poláci tvoří velkou část agenturních zaměstnanců, nemohou zatím agentury plně vykrýt požadavky firem," vysvětluje pracovnice Koordinačního centra pro cizince v průmyslové zóně Kvasiny Lia Tlustá.
I proto možnosti a podmínky pendlerství v česko-polském příhraničí patří mezi palčivé problémy, které zmíněné centrum v současné době řeší. Poláci bez maximálně čtyři dny starého negativního testu na koronavir přes hranice do Čech nesmí. Po 14 dnech by se potom museli prokázat novým testem. Další omezení má Polsko, které vyžaduje po překročení hranic čtrnáctidenní karanténu.
"Zjišťujeme možnosti získání potvrzení o negativním testu na koronavir. Poláci zaměstnaní v průmyslové zóně Kvasiny nemohou přijet do České republiky a zde si zaplatit test u svého ošetřujícího lékaře. V tomto ohledu spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí, lékaři i zaměstnavateli," uvádí Lia Tlustá.
V regionu však pracuje také 700 osob z jiných evropských zemí, nejčastěji z Ukrajiny, kteří tu žijí. Zůstali, aby vyčkali na spuštění výroby.
"Pro průmyslovou zónu je v tuto chvíli výhodou, že ve výrobě jsou přítomni zaměstnanci z Ukrajiny, kteří v průběhu posledních měsíců zůstali v regionu. Tito zaměstnanci jsou ale většinou kmenovými pracovníky menších firem, kteří byli zaměstnáni již před odstávkou výroby," říká Lia Tlustá.
I agenturní pracovníci mají z čeho žít
Že by pak agenturní pracovníci zůstali v době odstávky výroby zcela na "holičkách", personální agentury vylučují.
"Naším klientem je jenom Škodovka. Zaměstnáváme pracovníky z Čech, Polska, ze Slovenska. Někdo z nich už tady má trvalý pobyt a ti, kteří jsou za hranicemi, se sem teď nedostanou. Ale mají z čeho žít, jsou to naši zaměstnanci a musíme se o ně postarat. Tak jak je to v zákoníku práce," tvrdí zástupce personální agentury GI Group, která má svou pobočku v Solnici.
Jak zdůrazňuje Lia Tlustá, během období omezení pohybu, byli pracovníci - cizinci velice disciplinovaní a dodnes mezi nimi není žádný nemocný. Koordinační centrum pro cizince spolupracuje se správci ubytování, kteří mu situaci na ubytovnách hlásí.
"Pokud by byl některý cizinec nemocný, zprostředkujeme mu velmi jednoduchým způsobem možnost testování na koronavir. V tomto ohledu má oblast Průmyslové zóny Kvasiny velmi precizní spolupráci s krajskou hygienickou stanicí. Vzhledem ke spolupráci všech složek Policie, Koordinačního centra, lékařů, krajské hygienické stanice, zaměstnavatelů a Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je úroveň preventivních opatření pro náš region nadstandardní. Je potěšující, že z dostupných informací je zřejmé, že pro náš region jsou tato opatření velmi účinná," dodává Lia Tlustá.