VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychnovský Úřad práce radí: Kdo si nepospíší, bude bez peněz!

Rychnov nad Kněžnou - Jak uplatnit svoje mzdové nároky? Nechte si poradit.

21.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Od 1. ledna nabyl účinnosti zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), který nahrazuje zákon o konkurzu a vyrovnání. V této souvislosti byl novelizován také zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Úřad práce na své úřední desce zveřejňuje údaje o zaměstnavatelích, jejichž zaměstnanci mohou u ÚP uplatnit své mzdové nároky. „Lhůta pro jejich uplatnění začíná běžet dnem zveřejnění. Zcela zásadní změnou je délka této lhůty, která se zkrátila z původních tří měsíců pouze na jeden,“ upozornil ředitel ÚP Petr Richtera.

Lhůta jednoho měsíce je však plně zachována pouze v případě, kdy soud vydá rozhodnutí o úpadku. Když však soud například insolvenční návrh odmítne či zamítne, zkrátí se lhůta pro uplatnění mzdových nároků jen do doby, kdy o tom soud pravomocně rozhodl. Nárok zaměstnanců na uspokojení mzdových nároků úřadem práce zaniká, není-li uplatněn v uvedených lhůtách. Právo zaměstnance na uplatnění mzdových nároků u soudu tím však není dotčeno.

„Pokud tedy zaměstnavatel dlouhodobě dluží zaměstnanci mzdu či obdobné finanční nároky je z tohoto pohledu vhodné, aby zaměstnanec kromě jednání se zaměstnavatelem o jejich uhrazení zároveň sledoval úřední desku úřadu práce, “ radí ředitel. Tu lze najít nejen před budovou ÚP ve Štemberkova ulici, ale rovněž na internetu na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/local/rk_info/deska.

Změnou pro zaměstnavatele v platební neschopnosti je zkrácení lhůty, ve které je povinen předložit úřadu práce písemný seznam dlužných mzdových nároků všech svých zaměstnanců, a to ze 14 dnů na 7 dnů od doručení výzvy ÚP. Za nepředložením seznamu v zákonem stanovené lhůtě lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

V insolvenčním zákoně se dále nově zřizuje tzv. insolvenční rejstřík, kde budou uvedeny všechny důležité informace o průběhu konkrétního řízení a budou veřejně přístupné na: www.justice.cz.

„Pokud se tedy zaměstnanec dozví, že s jeho současným nebo i dřívějším zaměstnavatelem je vedeno insolvenční řízení, je vhodné sledovat uvedený rejstřík, kde budou zveřejňovány důležité informace. Například i o insolvenčním správci, na kterého přecházejí povinnosti zaměstnavatele, je-li soudem rozhodnuto o úpadku,“ doplnil Petr Richtera a dodal, že to může být pro zaměstnance důležité například pro vydávání různých potvrzení pro správní orgány, při rozvazování pracovněprávního vztahu.

21.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SkiResort Černá hora - Pec postavil v lyžařském areálu v Černém Dole novou lanovku. V minulých dnech na ní instaloval sedačky, teď projde zátěžovými zkouškami.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

ANTONÍN TICHÝ svým příchodem na svět potěšil maminku Lenku Veselou a tatínka Radoslava Tichého z Máslojed. Chlapeček se narodil 14. října v 8:53 s váhou 3080 gramů a délkou 49 cm. Tatínek byl u porodu fantastický a prý měl více kuráže než maminka.
6

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení