S už druhou mírnou zimou za sebou se totiž vypořádali mnohem líp. A počasí jim k tomu paradoxně pomohlo.

„Nejlepší podmínky byly hned v listopadu a pak na konci března, což nám umožnilo sezonu protáhnout na 152 dnů. A mezitím jsme svahy udrželi pomocí technického sněhu. Zima vůbec špatná nebyla,“ řekl Petr Hynek z areálu Černá hora v Janských Lázních.

O víkendu sezona definitivně skončila zastavením vleků v posledním českém otevřeném areálu v Horních Mísečkách. Ještě včera tam ale svahy pokrývalo od 15 centimetrů do jednoho metru firnu, který se v poledne měnil v břečku. Na Labské boudě se odpoledne teploměr vyšplhal na šest stupňů a sněhu tu je 160 centimetrů.

„Myslím, že tak týden či 14 dní sníh na běžeckých tratích určitě vydrží,“ řekl Zdeněk Spilka s míseckého areálu.

Vleky v Mísečkách se rozjely 16. listopadu. „Oproti jiným rokům, kdy provoz zahajujeme v omezené části areálu, jsme mohli letos od poloviny listopadu až do neděle být v provozu jako celek,“ řekl Spilka.

Za překvapivě úspěšnou hodnotí sezonu i vlekaři v Orlických horách. „Jeli jsme 142 dnů, dvakrát víc než vloni. Sice to bylo někdy na hraně, ale vždycky byly v provozu aspoň dvě ze tří sjezdovek,“ uvedl šéf areálu v Říčkách Petr Kánský.

Prodělkem však neskončily ani skiareály v nižších polohách, například na Vysočině. „V provozu byla lanovka sice jen 52 dnů, ale zaplať pánbůh za ně. Vloni bylo mnohem hůř,“ uvedl Mirek Akrman, šéf sjezdovky v Hlinsku. Při předloňské vydařené zimě se tu lyžovalo rekordních 108 dní.

Tragédie na lyžích

Z pohledu záchranářů ale letošní zima vydařená nebyla. Technický, tedy rychlý a tvrdý sníh dost přispěl k úrazům.

Na českých horách se zabili dva sjezdaři – a oba v Krkonoších. Začátkem února vjel zhruba pětatřicetiletý muž z harrachovské sjezdovky do lesa a zranění hlavy nepřežil. Druhý sjezdař zahynul koncem února po pádu na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně.

„Při přechodu z Pece pod Sněžkou do Harrachova přišel o život běžkař. Našli jsme ho ležet na cestě mrtvého s rozbitou hlavou. Na dlouhou trasu se vydal sám,“ uvedl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

Celkem si krkonošská horská služba letos připsala na konto 2600 záchranářských akcí.