VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohraničí se může těšit na sedm evropských milionů

Rychnovsko -Desítky projektů se ucházejí o dotace na česko-polskou spolupráci. Pro roky 2007 – 2013 je na ni ve Fondu mikroprojektů určeno 12 miliónů eur. Sedm miliónů přináší do českého pohraničí, dalších pět miliónů míří k polským sousedům.

14.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Pro jednotku sboru dobrovolných hasičů žádá finanční prostředky Obec Orlické Záhoří. „Podali jsme mikroprojekt, v rámci něhož by se měla vybavit některou základní technikou naše jednotka a na polské straně zase jednotka v obci Bystrzyca Klodzka. Počítáme s náklady ve výši kolem šesti set tisíc korun,“ uvedl starosta Vojtěch Špinler. Orlické Záhoří má již s mikroprojekty bohaté zkušenosti. Získalo v minulých letech spolu s dalšími obcemi finance, například na údržbu běžeckých tras v Orlických horách nebo společné mezinárodní hasičské cvičení.

Zájem o fond

„Zhruba od loňského roku nebylo možné podobné dotace čerpat, proto je nyní o fond veliký zájem. Bylo podáno šedesát dva žádostí,“ říká Jaroslav Štefek, sekretář české části Euroregionu Glacensis a ředitel Regional Development Agency, která poskytuje servis pro řízení fondu. Žadatelé mohou získat na jeden projekt maximální dotaci ve výši třicet tisíc euro.

Přes plot

Do fondu mikroprojektů podala žádost o finanční prostředky také Obec Val ve spolupráci s polským Lewinem Klodzkim. „Náš projekt se jmenuje Přes plot k sousedům a zpět. Zaměřili jsme se na cestovní ruch a chtěli bychom v rámci projektu zřídit nějaké informační tabule tady v oblasti,“ říká starosta Valu Luboš Řehák. Podle něj obec počítá s jejich umístěním například u přírodního divadla ve Valském údolí a dále pak na návsi. Polský Lewin připravuje pro informovanost turistů a jejich přilákání pro změnu infobusy.

Val počítá s výší nákladů pro svou část projektu ve výši 7500 euro. „Do našeho projektu jsme zařadili i nějaké soutěže, protože tradičně nám sem jezdí děti z Lewina na soutěž v hasičském útoku. Dále bychom rádi uspořádali cyklistický závod, který by se uskutečnil příští rok na jaře, a na dechový festival sem chceme pozvat i nějaké interprety z Polska,“ dodal Řehák.

O prostředky z fondu mikroprojektů se dále ucházejí například české a polské vydání Kačenčiných a Rampušákových listů v příštím roce nebo projekt zaměřený na turistický ruch, který připravuje Město Rychnov nad Kněžnou ve spolupráci s polským Klodzkem. Zda žadatelé finanční podporu získají, bude známo počátkem září 2008.

Některá občanská sdružení nebo obce, především z Polska, však na své projekty stále partnery hledají. Ne každý záměr totiž vyhovuje i českým partnerům. Stejně tak ne každá polská obec či město má partnerství s nějakým z českého pohraničí. V rámci těchto projektů jej mohou i navázat. Následné kolo sběru žádostí proběhne během podzimních měsíců, pravděpodobně v říjnu.

Pavel Bednář

14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby na Královéhradecku.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Rychnovsko - Kompletní výsledky parlamentních voleb ze všech měst a obcí v okrese:

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení