Tato skupina přijímá žádosti o dotace v oblastech, které spadají do čtyř vyhlašovaných tematických okruhů, tzv. fischí. „Máme na výběr z osmi fischí, pro první kolo udělování dotací jsme vybrali čtyři. Žadatelé budou moci letos podávat projekty ze čtyř oblastí, kterými jsou konkurenceschopnost, firmy a produkty, infrastruktura a občanská vybavenost. Podpořeny budou ty projekty, které nejlépe naplňují cíle naší místní akční skupiny,“ uvedl předseda MAS Pohoda venkova a starosta Valu Luboš Řehák.

Hasiči i rozhlas

Zájem o dotace z programu MAS již projevilo několik obcí či sdružení. Plánují podat žádosti například na rekonstrukci veřejného osvětlení v obci, zakoupení přenosové motorové stříkačky nebo generální opravu stříkačky pro potřeby sboru dobrovolných hasičů, nákup multifunkčních tabulí pro základní školu či na projekt zaměřený na obnovu veřejného rozhlasu.

První kolo příjímání žádostí o dotaci se realizuje v rámci místní strategie Programu rozvoje venkova ČR, která naplňuje strategický plán Leader ,,Krok za krokem s Pohodou venkovem“. Žádosti se přijímají ještě do dvaadvacátého září 2008. Zájemci je mohou odevzdat v pondělí, v od sedmi do patnácti hodin v kanceláři MAS Pohoda venkova v budově Obecního úřadu ve Valu.

Výsledky v říjnu

„Předpokládáme, že v říjnu bychom měli oznámit, jaké projekty naše místní akční skupina podpoří,“ dodal Luboš Řehák. Žadatelé se mohli zúčastnit i některého ze sminářů, který k této problematice MAS uspořádala. Blíže o problematice informuje MAS na svých webu: www.pohodavenkova.cz.
MAS Pohoda venkova se zaměřuje především na Podporu Orlických Hor, Opočenska a Dobrušska a svými projekty se snaží pomoci rozvoji zde působících neziskových organizací, zemědělců a obcí. Spolu s MAS Vyhlídka, občanské sdružení rozjelo i značení domácích výrobků z Orlických hor a jejich podhůří certifikátem Orlické hory originální produkt.

PAVEL BEDNÁŘ