VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrná podpora činí téměř pět tisíc

Rychnov nad Kněžnou - Úřad práce evidoval v květnu 1000 lidí bez práce. Z toho pouze 542 uchazečů má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Průměrná výše podpory činila 4 860 korun.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Ježdík

Jak to tedy s nárokem na podporu je? V jaké výši a po jakou dobu je vyplácena? „Pravidla jsou dána zákonem o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.,“ radí vedoucí poradenství ÚP Alena Martincová.

Jak vysvětlila, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazečům o zaměstnání za splnění těchto podmínek: V rozhodném období (poslední 3 roky) vykonával v délce alespoň 12 měsíců zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, která zakládala povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Požádá úřad práce, u kterého je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti. Ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti není poživatelem starobního důchodu.

„Podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání při splnění stanovených podmínek po tzv. podpůrčí dobu. Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání: do 50 let věku 6 měsíců, do 55 let věku 9 měsíců a nad nad 55 let věku 12 měsíců,“ vysvětlila vedoucí pracovnice s tím, že pro délku podpůrčí doby je rozhodující věk uchazeče v den podání žádosti o podporu.

Podpora však nenáleží po dobu poskytování starobního důchodu, dávek nemocenského pojištění ani po dobu případné vazby (tyto doby se nezapočítávají do podpůrčí doby).

Pokud se uchazeč účastní rekvalifikace zabezpečované úřadem práce, náleží mu místo podpory v nezaměstnanosti podpora při rekvalifikaci, a to po celou dobu rekvalifikace. Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanovuje procentní sazbou z průměrného čistého výdělku, který byl u uchazeče zjištěn a naposledy používán pro pracovně právní účely v jeho posledním zaměstnání.

„Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první tři měsíce 50 % a po zbývající dobu podpůrčí doby 45 % v rekvalifikaci 60% průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu nebo násobek průměrné mzdy v národním hospodářství,“ dodala Alena Martincová.

Pokud uchazeč o zaměstnání naposledy před vedením v evidenci vykonával samostatnou výdělečnou činnost, výše podpory se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc. V případě dokládání náhradní doby zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti vypočítává z průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

(ign)

Místo události:
16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení