Důvodem je změna zákona o důchodovém pojištění, která začne platit od 1. ledna. Podle něj podnikatel, který platí nemocenské pojištění, a může tak v případě nemoci pobírat nemocenskou, vykonává vždy hlavní samostatnou výdělečnou činnost, nikoli vedlejší. V praxi to znamená, že podnikatel musí od nového roku zvážit, zda preferuje výplatu předčasného starobního důchodu nebo účast na nemocenském pojištění.

Odhlášení do konce roku

Pokud dá přednost předčasnému starobnímu důchodu, musí se z nemocenského pojištění odhlásit nejpozději do konce roku, a to buď osobně, nebo poštou. Odhlášení může napsat volnou formou, není předepsaný tiskopis. Z placení nemocenského může vystoupit také tak, že pojištění prostě nezaplatí. Podle zákona by tak prostě zaniklo. Pokud jej zaplatí, automaticky přichází o důchod a navíc musí začít platit důchodové pojištění. Automaticky totiž bude převeden z vedlejší na hlavní samostatnou výdělečnou činnost.

Na předčasný starobní důchod mají v současnosti nárok ti podnikatelé a živnostníci, kteří si vydělají maximálně 56.900 korun za rok.