Mezi povinný zákaznický servis v případě, že se rozhodnete koupit novou pračku, televizor, ledničku či počítač, totiž patří i rada, kam s těmi starými. „Je dobré vědět, že prodejce, u kterého nový spotřebič kupujeme, je povinen nám sdělit adresu nejbližšího sběrného místa, kam můžeme náš starý spotřebič bezplatně odevzdat,“ radí Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů.
Když nám obchodník neumí poradit, dostává sám sebe do problémů, protože v tom případě musí odebrat staré zboží sám. Ovšem pozor! Nedomnívejte se, že vám při nákupu nového DVD přehrávače je povinen odebrat vaši starou pračku, které se nemůžete zbavit. „Jedná se vždy samozřejmě o spotřebič odpovídající. To znamená, že při nákupu televizoru nemůžeme požadovat, aby od nás prodejce odebral lednici,“ uvádí Černý.
Opět je avšak důležité pamatovat na to, že i vy máte nějaké povinnosti a vrátit nelze zboží v jakémkoliv stavu. „Je velice důležité, že odevzdávané spotřebiče musí být kompletní. Nevadí samozřejmě chybějící knoflík nebo odřená skříň. Pokud si někdo z chladničky vymontuje kompresor, se kterým hodlá hustit jízdní kolo, potom již neodevzdává chladničku, ale pouze kovový odpad. A ten patří jinam,“ vysvětluje Josef Černý. V případě, že po prodejci chcete, aby si starý spotřebič od vás odvezl, může vám tuto službu vyúčtovat. Jinak musí spotřebič prodejce odebrat bez poplatku. Při nákupu elektrospotřebiče musíme podle zákona o odpadech platit příspěvek na ekologickou likvidaci starých spotřebičů, který bývá označen PHE. „Ne všichni prodejci však tento poplatek viditelně uvádějí, proto je dobré se před koupí informovat, zda uvedená cena tento poplatek již obsahuje,“ dodává Černý. Částka se pohybuje od několika korun za fén či dálkový ovladač, až po zhruba pětistovku za pračku nebo lednici.