„V podniku nyní pracuje 150 lidí a výroba dál běží,“ řekl předseda představenstva firmy Josef Porkert. Další osud firmy podle něj bude záležet na správci konkurzní podstaty, který ve firmě již od ledna působil jako exekuční správce. Exekuci na podnik podle Porkerta navrhla Česká správa sociálního zabezpečení.
I sám Porkert včera přiznal, že lidem dluží na mzdách. „Nejsou vyplaceny mzdy zaměstnancům. Za březen jim chybí nedoplatek 50 procent, duben, květen není uhrazen vůbec. Výroba údajně pojede dál, ale zaměstnanci nemají z čeho dělat, chybí materiál,“ sdělil Miloš Nosek předseda Odborového sdružení Kovo.
Pozice podniku ve vztahu k obchodním partnerům se exekucí velmi ztížila,“ řekl Porkert. Za hlavní důvody konkurzu označil nekalou konkurenci kopírovaných výrobků z Číny, ztráty ze sílícího kurzu koruny vůči dolaru a radikální vzestup cen kovových materiálů, zejména cínu, který podnik nemohl promítnout do cen výrobků.
Loni firmě klesly tržby na asi 120 milionů korun z předloňských 209 milionů korun. Firma podle Porkerta skončila loni ve ztrátě. Předloni podnik vykázal ztrátu 12,7 milionu a závazky po lhůtě splatnosti ve výši 35,5 milionu korun.
J.Porkert na počátku vyráběl běžnou litinu, rošty do kamen, kamna, pianové rámy, o něco později začal s ručními kuchyňskými mlýnky. Původním majitelům z rodiny Porkertů se podnik vrátil v roce 1992 v zuboženém stavu.
Když se firma vzpamatovala, dodávala výrobky do 90 zemí a vyvážela 80 procent produkce. Ztráty jí však způsobily méně kvalitní, zato ale levnější mlýnky z Číny. S většími finančními potížemi se J.Porkert potýkal už v roce 2002. Na podzim 2005 měl podnik problémy s výplatami mezd a do jeho čela nastoupil krizový management.