"Chceme lesnickým firmám ještě vysvětlit naše stanovisko k tendrům. Chceme mít stoprocentní jistotu, že nedojde k dezinterpretacím," řekl Holický, který je nyní na jednání evropské asociace organizací státních lesů Eustafor ve Velké Británii. LČR patří asi polovina lesů v zemi.

Podle prezidenta České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) Pavla Indry jsou lesnické firmy připraveny k jednání. "Chceme, aby se z podmínek tendrů podařilo odstranit nesystémové podmínky. Zásadním problémem je netransparentnost prodeje dříví, který je nevýhodný pro obě strany," řekl ČTK Indra. Při konstruktivním jednání by podle něj nemuselo zdržení ve vypsání tendrů ohrozit začátek prací v lesích k 1. lednu 2008.

Lesnickým firmám se zejména nelíbí, že podnik chce díky chystaným tendrům získat větší kontrolu nad lukrativním prodejem dřeva. LČR kritiku odmítají. Podle Holického by nové tendry měly v hospodaření ve státních lesích nastolit transparentní prostředí, uklidnit situaci a přinést podniku vyšší zisky.

Koncepce LČR, kterou podporuje ministr zemědělství Petr Gandalovič, počítá s tím, že ve střednědobých tendrech podle zákona o zadávání veřejných zakázek budou firmy cenou soutěžit o lesnické služby, tedy práce v dané části lesa. Obchod se dřevem ale nemá být předmětem veřejné zakázky. Polovinu vytěženého dřeva by si zobchodovaly LČR, druhou polovinu pak lesnické firmy.

Státní lesy, ministr zemědělství a organizace lesnických firem a zpracovatelů jednali o tendrech v pondělí, ale ke shodě nedospěli. Ministerstvo zemědělství však ke schůzce vydalo tiskovou zprávu se sdělením, že účastníci jednání se na modelu obchodu se dřevem shodli. Lesnické podnikatelské svazy na to reagovaly prohlášením, že jednání žádný konkrétní výsledek nepřineslo.

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů dříve uvedla, že záměry Lesů ČR v zadávaní zakázek a obchodování se dřevem vyvolají další spory a prohloubí krizi v odvětví.

Dosud firmy ve státních lesích pracují na základě časově omezených zakázek, které jim podnik zadal na likvidaci kalamity po lednovém orkánu Kyrill. Ve druhém pololetí letošního roku by se mělo v lesích pracovat na základě 278 tendrů, jež podnik nyní vyhodnocuje.

Spory o tendry na lesnické práce trvají od roku 2004, kdy tehdejší generální ředitel Kamil Vyslyšel vypsal první tendr podle kontroverzních pravidel. Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem podrobovala tvrdé kritice a označovala je za netransparentní a nezákonná. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad.