Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn ročně vybere na poplatcích kolem 12 milionů korun, přičemž letošní příjmy rozpočtu jsou 64 milionů. "Prokázat únik na poplatcích je obtížné," uvedl špindlerovský místostarosta Stanislav Řehoř. Radnice se nepoctivce snaží odhalit kontrolami, které provádí ve spolupráci s pohraniční policií a finančním úřadem. Podle Jany Procházkové ze špindlerovské společnosti Hotel Group peníze na poplatcích městu unikají i z nyní masivně stavěných apartmánových bytů, jejichž majitelé je mnohdy pronajímají načerno.

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek odhaduje, že se jeho úřadu podaří vybrat kolem 70 procent všech poplatků. Problém nepoctivých hoteliérů by podle něj vyřešilo zavedení paušálního poplatku z lůžkové kapacity ubytovacího zařízení. "Celý systém by se zjednodušil a na obou stranách by odpadla administrativa. Zatím jde paušální platba stanovit jen dohodou," řekl Tomášek.

Peníze z poplatků obce používají zejména na budování a opravy infrastruktury, která pod náporem turistů velmi trpí. "Také splácíme půjčku na čistírnu odpadních vod, která slouží i turistům," poznamenal Řehoř. Připomněl, že Špindlerův Mlýn má trvale hlášených jen asi 1200 obyvatel, zatímco rekreační kapacita střediska činí přes 10.000 lůžek.

Podle Procházkové by špindlerovská radnice mohla více peněz z poplatků dávat do své propagace a reklamy, například na veletrzích. "Městu se to pak vrátí ve větší návštěvnosti a tím ve větším výnosu z poplatků," řekla.

Ani v Peci pod Sněžkou si chod obce bez rekreačních poplatků nedokážou představit. Příjem z daní od státu by podle Tomáška stěží pokryl vlastní chod obce. "Kvůli špatné zimě však bude příjem z rekreačního poplatku zřejmě nižší asi o jeden milion korun. Není vyloučeno, že kvůli tomu budeme muset omezit investice, například do komunikací," řekl Tomášek. Původně se měly oba poplatky na asi třicetimilionových příjmech obce podílet asi šesti miliony korun.

Rekreační poplatek u Špindlerova Mlýna i Pece pod Sněžkou činí 15 korun za osobu a den pobytu, ubytovací poplatek je čtyři koruny za využité lůžko a den. U okresních měst jsou rekreační poplatky nižší asi o třetinu, ale například Hradec Králové, a Rychnov nad Kněžnou je vůbec nevybírají. Rychnov nevybírá ani poplatek z ubytovací kapacity.

Stotisícový Hradec Králové vybere ročně z poplatku za ubytovací kapacitu asi 600.000 korun, což je při jeho celkových příjmech kolem dvou miliard korun zanedbatelná suma.

Trutnov loni na rekreačním i ubytovacím poplatku vybral asi 550.000 korun. "V porovnání s celkovými příjmy města se nejedná o velkou částku, ale s ohledem na počet a kapacitu ubytovacích zařízení je odpovídající," řekla ČTK mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

Radnice v Jičíně nyní uvažuje, že vybírání poplatků od příštího roku úplně zruší. "Minulý rok jsme na těchto poplatcích vybrali asi 160.000 korun. Není to tedy žádný zásadní příjem do městské pokladny a výběr poplatků je administrativně poměrně náročný," uvedl nedávno v regionální Mladé frontě Dnes jičínský starosta Martin Puš. Zrušení poplatků město chápe i jako podporu místních podnikatelů v turistickém ruchu.