Nastává čas krásy. Kvete spousta květin. Nejlepší učebnou pro floristickou školu je právě kvetoucí zahrada, anebo zelené sady. Osmnáctiletá Petra Soukupová je studentkou třetího ročníku této školy. Květiny má ráda. „V rodině nás už od malička vedli k lásce a úctě ke kytičkám. Naši zahrádku v Hořicích zdobí spousta běžných rostlinek, třeba růže anebo i statice,“ vypráví.

Už dvakrát se zúčastnila mistrovství republiky ve floristice, které se pravidelně koná v Aldisu. I když na medailová místa tehdy nedosáhla, přesto byla spokojena. „Tak docela spokojena asi ne, přeci jen by bylo lepší, kdybych nějak uspěla, ale přiznám, že mistrovství pro mne bylo velkou zkušeností. To samé se dá říct i o evropské soutěži, která byla loni v holandském Neuweigenu. Tam jsem ale byla v roli asistentky Katky Makovské, která je také studentkou naší školy,“ vysvětluje.

Provozovatel floristické školy Miroslav Jindra se škodolibým úsměvem říká, že holandští floristé nás nemají příliš v lásce, a tak trochu žárlí. “Nemohou přenést přes srdce, že jdeme svou cestou, máme osobitý styl, neřídíme se jejich radami.“ Petra se svěřuje, že má ráda lilie, růže, ale hlavně všechny rostlinky s bílými květy.

“Líbí se mi všechny květiny, ale bílé mi připadají působivější, až něžné.“ Floristika ji baví. „Je to umění, které je ve světě velmi ceněno a uznáváno. Ale až fantazie, estetické cítění a vnímání krásna vytvářejí z aranžování květin zajímavá umělecká díla i radost. Po maturitě chce ve studiu aranžování květin pokračovat. Možná, že nebude muset ani nikam daleko dojíždět. Při současné hradecké škole už má brzy vzniknout také vysoká floristická škola.