Zisk firmě, která patří do francouzského koncernu Saint-Gobain, klesl přibližně o milion korun na 82,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Tepelné, akustické a protipožárních izolace značek Orsil a Isover firma vyrábí z čedičových vláken. Více než třetina tržeb podniku s asi 320 zaměstnanci loni pocházela z exportu. Zejména do zvýšení výroby častolovický podnik loni investoval přes 70 milionů korun.

Letos v létě začala část lidí v Častolovicích poukazovat na zápach pocházející z továrny Orsil. Podnik k tomu uvedl, že jeho provoz je v souladu s povolenými limity na vypouštění emisí. Firma nicméně přiznala, že se v určitých situacích, v rámci povolení, může zápach objevit.

Saint-Gobain Orsil není jediným výrobcem stavebnin v Česku, který vykázal rekordní tržby. Například česko-americká společnost Technistone, která v Hradci Králové vyrábí desky z umělého kamene, loni zvýšila tržby o čtvrtinu na dosud nejvyšších 651 milionů korun. Hradecký výrobce stavebních izolačních panelů Kingspan loni zvýšil prodej o osm procent na rekordních 1,86 miliardy korun.