Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oredo posílá lidi okružními trasami přes polovinu okresu

Svitavy – Nové jízdní řády platí jen pár dní. Mnoho cestujících očekávalo, že by snad mohlo dojít ke změnám k lepšímu. Leč marně. Problémy, na které lidé, starostové, ale i školy upozorňovali už při jejich tvorbě, přetrvávají.

20.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník /Sylva Horáková

Lavičné je jednou z obcí, kde obyvatelé nepocítili zlepšení autobusové dopravy. „Autobusy na sebe nenavazují. Při cestě z Lavičného do Brněnce jsou dlouhé čekací doby v Bělé nad Svitavou. Při cestě zpět se autobusem ani do Lavičného nedostaneme," uvedla Lenka Šourková, starostka Lavičného. V každém počasí musí ráno školáci a lidé, kteří jedou do Brněnce k lékaři čekat téměř půl hodiny. Zpáteční cesta je ještě „vydařenější". Cestujících musí chodit pěšky. Někteří rodiče už problémy s dopravou vyřešili. Buď vozí děti do školy sami, nebo je dávají do jiných obcí. „Kvůli špatnému spojení jsme dceru přehlásili do školy ve Vítějevsi," potvrdila Lenka Šourková. Tereza Veitová z Lavičného vozí děti autem. Na autobus vůbec nespoléhá.

Podobně jsou na tom i lidé z Banína, kteří se vypraví stejným směrem. „Na problémy se spojením dětí do škol a důchodců k lékaři jsme upozorňovali již při zrodu nových jízdních řádů. Jaká byla odpověď? Děcka mohou jet svému autobusu naproti Vítějevsí a tím nemusí čekat v Bělé, či lidé od lékaře mohou jet spojem z Brněnce přes Svitavy, neboť je to v jednom pásmu," poznamenal Josef Peterka, místostarosta Banína. Jsou to tedy vyhlídkové, leč velice nepraktické a zdlouhavé „výlety" po okrese.

Čekejte

Oredo doporučuje, aby děti z Lavičného a z Banína jezdily do školy v Brněnci s přestupem ve Vítějevsi, ne v Bělé. „Ve Vítějevsi je přestupní vazba patnáct minut. I ostatní spoje z i do obcí na sebe navazují přestupem ve Vítějevsi," sdělil Jiří Král, ředitel Oredo. Čtvrthodina je však ve špatném počasí nekonečná stejně jako půlhodina.

Nevyhovující jsou jízdní řády také pro školu ve Vítějevsi. „Stále zůstává zásadní problém: nedojedeme s dětmi do Svitav na dopolední znalostní soutěže, kina, divadla a plavání. Pokud se chceme některých těchto aktivit zúčastnit, musíme si objednat svůj speciální autobus. To jsou další náklady rodičů na úhradu dopravy. Nechápu, jak je možné, že si někdo po roce dovolí přijít se stejně nesmyslnou variantou autobusové dopravy a nic se neděje. V našem státě je možné vše. Bylo by zajímavé vědět, kdo za tento paskvil dostal zaplaceno," podotkla Vlasta Datinská, ředitelka základní školy. I pro školu má Oredo řešení. „Pro děti ze Základní školy Vítějeves byl uzpůsoben spoj v 7.42 hodin s přestupem v Březové, aby se děti dostaly na akce do Svitav," doporučil Jiří Král. Takový spoj z Vítějevsi ale v jízdním řádu nikdo nenajde.

Lidé vidí největší problém hlavně v tom, že co bylo léta zavedené a všem vyhovovalo, někdo předělal. Doprava je nyní pro spoustu cestujících komplikovaná. Lidé jsou z toho nešťastní, od školáků až po důchodce. Kdo nemá možnost jet autem, trpí na autobusových zastávkách a zbytečně objíždí polovinu okresu.

Závady zatím nenašli lidé na Rozhraní. „Čekáme, jestli budou nějaké připomínky. V podstatě jsme spokojení," sdělila Ludmila Popelková, starostka Rozhraní. Při letních změnách si prosadili dopolední dálkový spoj ze Svitav. „Přidali nám ještě dva vlaky ze Svitav a jeden do Svitav. Uvidíme, jak se spojení osvědčí," upřesnila Ludmila Popelková.

Co na to Oredo?

„Problémy v této oblasti jsme si vědomi, ale jelikož v létě tohoto roku došlo k obměně technologů společnosti Oredo, včetně technologa zodpovědného za tuto oblast, chystáme úpravu celého území pro další období. Začátkem ledna svoláme starosty všech obcí, kterých se tato změna bude týkat a představíme rozpracovaný koncept, jehož příprava je náročná a složitá vzhledem k návaznostem ostatních oblastí. Ke změnám jednotlivých jízdních řádů v oblasti dojde v první polovině roku 2013," slibuje Jiří Král, ředitel Oredo.

Jste spokojeni s veřejnou dopravou?

Půlkrábek

Josef Pulkrábek
hlídač, Říkovice
Jsem spokojen. Nemám problém se dostat tam, kam chci. Na Říkovice to jede dobře.

Abraham
Jaroslav Abraham
zam. obce, Poříčí
K nám jezdí autobusů dost. Až do České Třebové. Horší to je na Jarošov a Nové Hrady.

Srkalová
Věra Srkalová
nezam., Makov
Ani moc ne. Už vůbec ne ty časy, které bych potřebovala. Musím hodinu, hodinu a půl čekat.

Kroupová

Alena Kroupová
nezam., Litomyšl
Jezdím většinou jen jeden směr Litomyšl – Česká Třebová. A ten je bez problémů.

Bažantová

Blanka Bažantová
důchod., Litomyšl
Jezdím jen městskou dopravou. Ale nedávno jsem jela do Svitav, a to jede přes všechny obce.

Havranová
Dagmar Havranová
důch., Dolní Újezd
Jsem z Dolního Újezda. Tam jezdí každou chvíli.

Ptala se Tereza Dolinová

Autor: Květuše Korbářová

A co vy? Jste spokojeni s veřejnou dopravou na Svitavsku?

Ano, jsem

15 hlasů

Ne, nejsem

97 hlasů

Hlasovalo: 112

Anketa byla ukončena

20.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení