Město samo je branou Orlických hor, má bohatou historii i současnost, turistům i místním nabízí nepřeberné množství výletních cílů. Kdo míří do hor přes Městskou Habrovou, nemůže minout výletní hostinec U Mařenky.

Tento hostinec jeho zakladatelé otevřeli na počátku minulého století přímo na ideálním místě, neboť je to odtud jenom kousek do lesoparku Včelný.

Ten leží v kouzelném údolí Javornického potoka. Příměstský přírodní park s koupalištěm je velmi oblíbeným cílem nejen obyvatel Rychnova, ale i turistů.
Čeká zde na ně hustá síť vycházkových cest, cyklotras a běžeckých okruhů. Procházkou lze dojít okolo koupaliště k Ivanské skále a k hrázi Ivanského jezera.

„Místo má úžasný genius loci,“ vítá nás Jan Šeda, který je společně s bratrem Františkem majitelem hostince U Mařenky.

František Šeda vystudoval hotelovou školu a jako kuchař a číšník provozoval několik restaurací. Nyní vede velmi populární rychnovskou pohádkovou hospůdku U Kaloně jedlého.

„Hosté se ke Kaloňovi rádi od samotného počátku vracejí i proto, že jsme zcela nekuřácký podnik,“ říká František.

Ale zpět k Mařence. Druhý z bratrů, Jan, je od roku 1990 majitelem kovolitecké zvonařské dílny v Kostelci nad Orlicí.

V letošním roce bude již podesáté a zároveň naposledy hlavním pořadatelem oblíbeného Rychnovského divadelního jarmarku aneb Dividílkování.

„Když se nám podaří realizovat alespoň část našich plánů, tak se hostinec U Mařenky stane postupně opět cílem výletů celých rodin ze širokého okolí.
Chceme tu pořádat různé kulturní i sportovní akce. To, že se již dlouhá léta pohybuji mezi divadelníky a všelijakými lidovými řemeslníky, dává tušit styl, ve kterém se budou již v blízké budoucnosti odehrávat U Mařenky různá společenská setkání. V letošním roce již za sebou máme dva koncerty skupiny Gentle String, hrálo zde jarmareční těleso Nešlapeto a na konci dubna budeme pálit čarodějnice.

Další akce budou následovat. Během celé letní sezony se k nám můžete těšit na Mařenčino kulturní léto, jehož program budou tvořit různé koncerty, divadla pro děti či sportovní setkání,“ říká Jan Šeda.

Výletní restauraci koupili bratři Šedovi vloni v květnu. Byla ve velmi žalostném stavu. Z gruntu uklidili, vymalovali interiér, kuchyň vybavili nejmodernějším zařízením, venku zrekonstruovali dětské hřiště a přibližně sto šedesát míst na zahradě zastřešili.

Předchozí majitelé zde nevařili, nyní si U Mařenky mohou hosté vybírat z tradičních českých jídel uváděných v pestrém jídelním lístku, navíc tu denně nabízejí dvě až tři polední menu.

„Připravujeme různé hody, jako velikonoční, bramborákové, zabijačkové…

Recesí jsou proletářské hody. Někdy na začátku měsíce, kdy lidé již mívají hlouběji do kapsy, najdete v na〜〜bíd〜ce například obalovaný salám či lan〜šmít a jiné pokrmy z dob, kdy celá rodina žila za třicet korun denně,“ dodává Jan Šeda.

JANA RŮŽIČKOVÁ
ELIŠKA SKOKANOVÁ