Někteří zaměstnavatelé hledají kličky, jak obejít v době hospodářské krize legislativu a ušetřit práci i peníze při hromadném propouštění nebo rozvazování pracovního poměru kvůli ztrátě zakázek. Své o tom vědí na hradeckém úřadu práce.

„Dalo se to předpokládat. Češi jsou vynalézaví,“ přikyvuje ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Potvrdil tak informace, že část chlebodárců v době nedostatku práce s lidmi rozváže pracovní poměr, ale slíbí jim, že za nějaký čas je opět přijme. Tím ušetří například peníze za mzdy v době, kdy nemají zakázky, a převedou starost o tyto lidi na stát. Propuštění obdrží podporu v nezaměstnanosti, ale za současné situace se přitom nemusejí obávat, že by dostali práci. Za pár měsíců je firma přijme zpět. Vše je legální.

„Je to jev poměrně rozšířený. Dokonce se u nás někteří zaměstnavatelé informovali, zda je něco podobného možné. Přestože jsme je od toho odrazovali, zakázat jsme jim to nemohli,“ tvrdí šéf hradeckého úřadu práce. Dodává, že ví o případu, kdy při podepisování dohody o ukončení pracovního poměru mezi sebou obě strany zároveň podepsaly novou pracovní smlouvu s účinností za tři měsíce.

Další fintou, jak ušetřit, v tomto případě spíš náročné „papírování“ a dohadování s odborovou organizací, případně pověst firmy před obchodními partnery, je obcházení povinnosti oznamovat hromadné propouštění.

To musí zaměstnavatelé hlásit, jestliže najednou hodlají propustit určitý počet lidí nebo procento zaměstnanců. Propustí jich o něco méně, aby této povinnosti unikl, ale několikrát po sobě. Na úřad práce tak často přicházelo více lidí z jedné firmy, která však žádné hromadné propouštění nehlásila.

Hromadná propouštění zažila na Hradecku boom zejména v prosinci a v lednu. Od prosince je v okrese oznámilo šest zaměstnavatelů. Nejvíce, kolem stovky lidí, ohlásil královéhradecký Petrof a smiřický Filec Europe Centrale.