Nervy, stres a tlačení se v davu. Vánoční nákupy a dvoutýdenní shon odstartovaly o bronzové neděli v obchodech.

„Samozřejmě že mám o bronzové neděli otevřeno jako každý jiný,“ reagovala majitelka rychnovského obchůdku se spodním prádlem Vladimíra Martincová a pokračovala: „Před Vánoci se ze spodního prádla prodává téměř všechno. Dámské kalhotky, podprsenky, hodně jdou také na odbyt saténové košilky. To je pěkný dárek k Vánocům,“ vyjmenovávala žádané zboží majitelka a podotkla, že u ní nenakupují jen ženy, ale hodně před Vánocemi chodí i muži. „Zrovna v uplynulém týdnu přišli jen samí pánové. Asi už opravdu shánějí dárky,“ komentovala s úsměvem prodej prádla.

V tomto čase se však nakupuje prakticky všechno. Elektronika, domácí potřeby, dětem hračky, luxusní oblečení. Především ale potraviny a přísady na pečení cukroví. „Je vidět, že se blíží svátky. Nestačíme doplňovat regály s moukou, cukrem, máslo je také hned vyprodané,“ poznamenala v pracovním shonu prodavačka rychnovského marketu.

Před nákupy, na které v neděli vyrazily tisíce lidí do všech měst, je nutné si řádně zocelit nervy. „Přijel jsem z Hradce Králové. To byste nevěřili, co se tam děje. Zlatě nakupovat na malém městě. Všude je spousta lidí, fronty u pokladen, každý se na vás tlačí a předhání se s vámi,“ popisoval nákupní horečku Jaroslav Charvát z malé obce na Rychnovsku. Další dvě neděle, stříbrnou a zlatou, mají obchodníci ještě před sebou.