Ještě nedávno se zdálo, že firma Porkert na světoznámé kuchyňské mlýnky kvůli finančním problémům zanikne. Díky příchodu nového majitele se však nejspíše tato hrozba nenaplní. Naopak, úřad práce eviduje požadavky na vyhledání dalších profesí pro firmu.

Nový vlastník

Od počátku prosince minulého roku vlastní skuhrovskou firmu společnost Karavela Bohemia. Ta se rozhodla zachovat stávající výrobu. „Základní výrobní program jsme neměnili a zůstal ve stejném stavu jako před naším příchodem. Stále se vyrábějí litinové mlýnky a pianinové rámy,“ uvedl jednatel společnosti Luboš Florián.

Do budoucna uvažují zástupci firmy v čele s novým ředitelem Ivo Doležalem o rozšíření výrobních programů. ,,S největší pravděpodobností nezůstaneme pouze u stávajících druhů výroby. Vlastníme však firmu teprve krátkou dobu, takže je brzo říkat k tomu něco konkrétněji. O tom, které další výrobky bychom mohli dodávat a kam, se bude teprve jednat. Sestavení nového výrobního programu může trvat několik měsíců,“ dodal Florián.

Spolupráce

Bližší informace o fungování firmy pod vedením nového vlastníka neměli ani na Obecním úřadu ve Skuhrově. „Zatím jsme se domluvili pouze na tom, že až bude mít společnost jasnější koncepci, sejdeme se. Každopádně je ale dobře, že firma nezanikne,“ uvedl starosta Skuhrova nad Bělou Vladimír Bukovský.

Skutečnost, že továrna bude fungovat i do budoucna, je jistě příznivá i pro sto patnáct zaměstnanců. Navíc je pravděpodobné, že s rozšířením výroby vzniknou i nová pracovní místa. Již teď evidují na Úřadu práce v Rychnově devatenáct volných míst. „Místa přibyla začátkem tohoto roku. Porkert shání slévače, dělníky a strojní profese. Požadují i kontrolora a bezpečnostního technika,“ uvedla pracovnice Úřadu práce Hana Kasperová.

 

--------------------------------------------------

O tom, že by Karavela přistavovala ve Skuhrově nové dílny, se neuvažuje. Továrna svou velikostí vyhovuje, kdysi v ní pracovalo až čtyři sta lidí. „Prostory jsou dost velké, pro naše současné potřeby možná i trochu předimenzované,“ vysvětloval Florián.

Rodinná firma vznikla v roce 188, kdy si Josef Porkert pronajal Růženinu huť v podhůří Orlických hor. Huť postupně přebudoval ve slévárnu šedé litiny, strojírnu a další provozy. Kromě toho založil ojedinělou tradici výroby litinových kuchyňských mlýnků a odlévání pianinových rámů.

V roce 1948 byla továrna znárodněna a rodině byla navrácena až po roce 1989. Byla obnovena pouze výroba strojků, ale i ta postupem času upadala kvůli konkurenci levnějších výrobků z Číny.

(luc)