Seriál s Deníkem ušetříte

Provozovatelé lyžařských středisek se konečně dočkali sněhové nadílky. Velké i malé areály tak zaplavili nedočkaví lyžaři a na horách je opět rušno. Kam je lepší vyrazit? Do malého, ale klidného lyžařského střediska, nebo do velkého areálu, kde jsou větší možnosti, ale také více lidí?

Záleží vždy na konkrétním člověku, co preferuje.

„Je to samozřejmě tak, že čím větší je areál, tím větší je i nabídka sjezdových tratí, služeb, přepravních zařízení a také větší kapacita vleků. Další výhodou velkých areálů je možnost větší investice do zasněžování a kvalitní techniky na úpravu sjezdovek, to je pak vidět na kvalitě sněhu. Také jsou zde doplňkové služby jako půjčovna lyží či lyžařská škola,“ vypočítává výhody provozovatel jednoho z největších středisek Deštné v Orlických horách Petr Prouza. Jako nevýhodu pak vidí velké množství lidí a také vyšší ceny, než mají menší lyžařská centra.

Jednatel dalšího velkého lyžařského areálu, Říčky v Orlických horách, Milan Trojek uvádí, že jedinou jejich nevýhodou je to, že je o středisko velký zájem, a také to, že mají úzké sjezdovky. „U nás lyžaři najdou kompletní nabídku všech sjezdovek. Od rodinného lyžování přes klasickou modrou až po závodní sjezdovku na černé neboli tři v jednom. Také si mohou vybrat lanovku či vlek,“ řekl Trojek.

Naopak menší lyžařská střediska lákají klidnějším, více osobním až rodinným prostředím. „Za hlavní výhodu malého areálu bych považoval to, že je více osobní. Samozřejmě, že rozsah služeb je menší, ale je úměrný velikosti střediska,“ vysvětlil David Dařílek z areálu ve Zdobnici. „Nevýhodou je pro nás také menší atraktivita pro sponzory, kteří se snaží zacílit spíše na velká střediska,“ dodal Dařílek.

Výhodu především díky geografické poloze pak má areál Bedřichovka, protože sjezdovka, dlouhá zhruba pět set metrů, je položena na severní straně. „Proto k nám například ještě před Silvestrem jezdili lidé z blízkého Deštného, protože tam sjezdovky leží na jižních svazích a sníh z nich mizel. U nás je výhoda, že se ubytovaní znají z předchozích pobytů a je tu skvělá rodinná atmosféra. I proto máme všechny tři chaty vyprodané na celou sezonu,“ raduje se ředitel areálu Bedřichovka Josef Prát.

Podle provozovatele lyžařského střediska Nella Bartošovice Jana Sotony jsou výhody či nevýhody velkých či malých areálů velmi zavádějící, protože záleží na úhlu pohledu, který každý může mít odlišný. Každé středisko je totiž jiné a má své klady a zápory.

„Protože jsme malé středisko, tak máme menší počet lidí v areálu, a proto se můžeme lidem věnovat více osobně na rozdíl od těch velkých, kde je větší anonymita. To je asi největší výhoda, jiná mě nenapadá,“ dodal Jan Sotona.

Všechny zmíněné areály zůstaly na stejných cenách jako loni. Jedinou výjimkou je areál Bedřichovka. „Ceny jsme oproti loňsku upravovali pouze o čtyři procenta. Takže zvýšení je opravdu minimální,“ uvedl Josef Prát.

Výhody a nevýhody velkých středisek:

VÝHODY

- kompletní nabídka všech sjezdovek;
- možnost vybrat si lanovku či vlek;
- větší nabídka služeb;
- větší kapacita vleků;
- možnost větší investice do zasněžování a kvalitní techniky na úpravu sjezdovek;
- přidružené služby jako lyžařská škola, půjčovna či servis;
- velké parkoviště.

NEVÝHODY
- dlouhé fronty a takzvaná hlava na hlavě;
- vyšší cena;
- anonymní prostředí.
Výhody a nevýhody malých středisek:

VÝHODY

- ubytovaní se mohou znát z předchozích pobytů, lidé sem jezdívají opakovaně;
- rodinná atmosféra;
- osobní a individuální přístup;
- nižší ceny, menší množství lidí, menší fronty.

NEVÝHODY
- menší atraktivita pro sponzory a tím i menší rozvoj;
- nižší nadmořská výška než ve větších střediscích a tím i méně sněhu;
- není zde tolik doplňkových služeb jako půjčovny či servisy;
- menší výběr sjezdovek, které jsou většinou kratší.