Nová společnost by mohla začít pracovat v průběhu příštího roku a její obrat by se v budoucnu mohl pohybovat v desítkách milionů korun ročně. Projekt by mohl přinést několik desítek pracovních míst. Záměr projektu dnes schválilo krajské zastupitelstvo.

"Ve využívání odpadu z těžby na palivo jsou velké rezervy. Dosud to nebylo systémově řešeno," řekl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství hradeckého kraje Miroslav Krejzlík. V případě úspěchu by se projekt podle představitelů kraje dal použít i v jiných regionech země. Dosavadní analýzy podle Krejzlíka naznačují, že projekt by mohl být ekonomicky soběstačný.

Kraj předpokládá, že štěpka z klestí se bude vyrábět na Královédvorsku, Trutnovsku a Broumovsku. Palivo by odebíraly zejména energetické zdroje ČEZ ve Dvoře Králové nad Labem a Poříčí u Trutnova, které jsou schopné spalovat i biomasu. "Projekt by měl také pomoci splnit Česku závazek, že bude do roku 2010 vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů," řekl krajský radní pro zemědělství Jiří Vambera.

Klest a další dřevní odpad by se mohl zpracovávat přímo v lese v mobilních zařízeních nebo až na místě u energetických zdrojů. Společný podnik by také mohl využívat i stávající kapacity u lesnických firem. Kraj také počítá s tím, že do budoucna by se podílníkem v nové společnosti mohl stát i soukromý subjekt z lesnického oboru.

Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. Těžbu a pěstební práce podnik zadává prostřednictvím soutěží soukromým firmám. Hradecký kraj kromě asi 500 hektarů školního polesí žádné lesy nevlastní.