Firma Porkert Skuhrov je v konkurzu, přesto se v ní dál vyrábí. Zaměstnanci se ale o další práci bojí a někteří si hledají nové zaměstnání.

 

 

Správcem konkurzní podstaty byl Krajským soudem v Hradci Králové jmenován Bohumil Ježek: „Práce ve firmě stále běží a o propouštění zaměstnanců se neuvažuje,“ říká správce a dodává, že finanční neuhrazené závazky firmy se budou řešit standardním způsobem podle daných zákonů.

Mzdy, které firma dluží svým zaměstnancům, se budou podle Bohumila Ježka refundovat rychnovským Úřadem práce: „Jednání s úřadem bylo úspěšné i tato forma řešení probíhá podle zákonů.“

V současnosti pracuje v závodě sto čtyřicet zaměstnanců. Bohumil Ježek přiznává, že obavy o budoucnost mají.

Jeden ze zaměstnanců, který ve firmě už pracuje deset let, uvažuje o odchodu: „Problémy se vlečou už řadu let, na jednu stranu je dobře, že se to konečně nějak řeší. Obavy o práci máme, ale zase jsou blízko Kvasiny, tam určitě práci seženeme. Jestli se finanční věci nevyřeší, pak jsem rozhodnutý dát výpověď,“ komentuje stav ve firmě zaměstnanec, který trval na tom, že zůstane v anonymitě.

Podle jeho názoru se firma dostala do problému nejen kvůli levné konkurenci z Číny, ale hlavně nešťastnými kroky bývalých vedoucích. I správce konkurzní podstaty přiznává, že důvodů ke krachu bylo mnohem víc než dovoz levného čínského zboží, ale nechce se o nich víc šířit.
Případných 140 nezaměstnaných podle informací z ÚP není pro region zásadní problém. Pracovníky hledá Škoda Kvasiny, ale i další podniky. Rychnovsko patří mezi místa s nejnižší nezaměstnaností.